GRY
 
 

Zapalenie oskrzeli u dziecka

Gdy pogoda jest zmienna, małe dzieci często chorują na zapalenie oskrzeli. Sprawdź, jak rozpoznać chorobę i jakie leki przepisze kaszlącemu maluszkowi lekarz.

dziecko, zdrowie, badanie
fot. Panthermedia
Kiedy po kilku dniach przeziębienia pojawia się męczący kaszel oraz gorączka, możesz przypuszczać, że u dziecka rozpoczyna się zapalenie oskrzeli. To infekcja błon, które pokrywają drogi oddechowe prowadzące do płuc. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej chorobie, aby skutecznie opiekować się małym pacjentem.

Winne są wirusy czy bakterie?

Przyczyną zapalenie oskrzeli najczęściej są wirusy z różnych grup. Dość rzadkochoroba jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym. Ostre zapalenie oskrzeli zwykle występuje po 3–4 dniach trwania infekcji, najczęściej wirusowej, takiej jak zapalenie gardła czy katar. Jeżeli u dziecka pojawia się podwyższona temperatura, suchy kaszel, który później przechodzi w wilgotny, można przypuszczać, że rozwinęło się zapalenie oskrzeli. Oczywiście diagnozę powinien postawić lekarz po osłuchaniu malucha.
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

 

Jak przebiega zapalenie oskrzeli?

Dziecko ma kaszel – najpierw suchy, potem wilgotny, przy którym pojawia się pojawia się dużo wydzieliny. Maluszek jednak nie potrafi jej odkrztusić i najczęściej ją połyka. Z tego powodu często boli go brzuch i cierpi na wymioty podczas napadów kaszlu. Może mieć też gorączkę. Zapalenie oskrzeli zwykle trwa 7–10 dni.

Czy chory zawsze musi brać antybiotyk?

Leczenie bakteryjnego zapalenia oskrzeli wymaga podania antybiotyku. Przy infekcji wirusowej nie jest on konieczny. To czy lekarz go przepisze, zależy od wieku dziecka i jego stanu ogólnego. Zapalenie oskrzeli u niemowlęcia zazwyczaj jest od razu leczone antybiotykiem. Choroba może być dla tak małego dziecka niebezpieczna, ponieważ łatwo przechodzi w zapalenie płuc. A wtedy konieczny jest nawet pobyt w szpitalu. Jeśli choruje starsze dziecko (w dobrym stanie ogólnym), a lekarz podejrzewa infekcję wirusową, antybiotyk nie będzie potrzebny.

Co robić, gdy dziecko ma zapalenie oskrzeli?

Trzeba podawać dziecku dużo picia – może to być pokarm z piersi, woda, rozcieńczone soki owocowe, kompoty. Ważne jest też oklepywanie plecków dziecka – to ułatwi mu odkrztuszanie i pozbycie się wydzieliny. Trzeba to robić kilka razy dziennie: zawsze rano, po przebudzeniu się malca, gdyż w nocy gromadzi się dużo wydzieliny, oraz pół godziny po każdym podaniu syropu mukolitycznego (rozrzedzającego wydzielinę). Najlepiej położyć dziecko na brzuszku na swoich kolanach, tak żeby jego główka znajdowała się niżej niż reszta ciała, i oklepywać plecki po obu stronach kręgosłupa.

Czytaj też: Zapalenie zatok u dziecka
Sprawdź, jak zbijać gorączkę

Ocena (13 ocen)

4.9
Doładuj
Przeładuj