dlaczego dziecko płacze
fot. Fotolia

Zapalenie pęcherza u dzieci: objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie pęcherza u dzieci objawia się bólem przy oddawaniu moczu oraz wysoką temperaturą. Może być spowodowane infekcją bakteryjną lub anatomicznymi wadami dróg moczowych. Nieleczone zapalenie układu moczowego u dzieci może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek.
Beata Turska
dlaczego dziecko płacze
fot. Fotolia
Zapalenie pęcherza u dzieci  to potoczna nazwa zakażeń układu moczowego (ZUM). Stan zapalny ogarnia najpierw dolne drogi moczowe, czyli cewkę moczową i pęcherz, a potem rozszerza się na moczowody i nerki. – Żeby do tego nie dopuścić, trzeba zacząć leczenie jak najszybciej. Czekanie aż samo przejdzie, jest w tym przypadku wyjątkowo ryzykowne – stwierdza dr Lilianna Baran, pediatra-neonatolog z I Kliniki Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu, która wyjaśnia, jak dochodzi do zakażenia zapalenia pęcherza u dzieci i jak je leczyć.

Spis treści:
1. Przyczyny zapalenia pęcherza u dzieci
2. Objawy zakażenia dróg moczowych u dziecka
3. Badania wykrywające infekcję moczową u dzieci
4. Leczenie zapalenia pęcherza u dzieci
5. Jak zapobiegać zapaleniom układu moczowego u dzieci?

Przyczyny zapalenia pęcherza u dzieci

Za zakażenie układu moczowego u dzieci najczęściej odpowiadają drobnoustroje (zazwyczaj są to bakterie, a zwłaszcza odpowiedzialna za 90 proc. zakażeń pałeczka okrężnicy, czyli escherichia coli), które mogą wniknąć do układu moczowego na dwa sposoby:
 
 • z krwi (rzadko)
 • przez cewkę moczową (najczęściej).

Na zapalenie pęcherza moczowego częściej chorują dziewczynki. Ich cewka moczowa jest krótsza i znajduje się bliżej odbytu niż u chłopców. U dziewczynek przyczyną zapalenia układu moczowego może być także sklejenie warg sromowych
Do innych przyczyn zapalenia pęcherza u dzieci zalicza się:
 • wstrzymywanie moczu przez dziecko,
 • nieopróżnianie pęcherza do końca,
 • brak właściwej higieny (żeby nie przenieść bakterii z okolic odbytu do cewki moczowej, trzeba przesuwać wacik lub papier toaletowy od cewki moczowej w stronę pupy, a nie odwrotnie),
 • wychłodzenie, np. z powodu zbyt długiej kąpieli w morzu czy chodzenia w mokrym kostiumie.

Zapalenie pęcherza u dzieci może nawracać, wówczas prawdopodobne jest, że przyczyną zakażenia dróg moczowych u dzieci jest wrodzona wada anatomiczna dróg moczowych przejawiająca się: 
 • odpływem pęcherzowo-moczowodowym – mocz cofa się z pęcherza moczowego do moczowodów,
 • zaparciami – które mogą prowadzić do niepełnego opróżniania pęcherza i w ten sposób sprzyjają zakażeniom.  
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Objawy zapalenia układu moczowego u dzieci

Do najczęstszych objawów zapalenia układu moczowego u dzieci zalicza się:
 • częstsze oddawanie moczu,
 • ból i pieczenie podczas sikania,
 • parcie na pęcherz przy jednoczesnym braku możliwości oddania moczu,
 • bóle brzucha, ból w dole pleców oraz gorączkę,
 • ciemniejszy kolor moczu,
 • wyjątkowo nieprzyjemny i ostry zapach uryny,
 • mocz zabarwiony krwią na czerwono lub brązowo (inne kolory moczu to efekt spożywanych pokarmów).

Badania wykrywające infekcję moczową  u dzieci

Do najważniejszych badań, które wykrywają zapalenie pęcherza u dzieci, zalicza się badania moczu. Wyróżnia się badanie ogólne, które mierzy ciężar właściwy moczu, obecność białka, leukocytów oraz erytrocytów, a także posiew moczu, czyli badanie bakteriologiczne.
Lekarz może zlecić także inne badania, tj.:

Leczenie zapalenia pęcherza u dzieci

Zapalenie układu moczowego u dzieci na ogół leczy się antybiotykiem i chemioterapeutykami (nitrofuratonina, biseptol). Kurację trzeba przeprowadzić do końca, nawet jeśli objawy ustąpiły. Dodatkowo pomóc mogą także stare, domowe sposoby na zapalenie pęcherza, np. podawanie soku z żurawiny czy nasiadówki. Ważne, aby w czasie trwania infekcji nie stosować nawilżanych chusteczek ani zapachowych płynów do kąpieli. Do podmywania dziecka można użyć lekko różowego roztworu nadmanganianu potasu, ponieważ działa odkażająco.
Pamiętaj, aby po leczeniu wybrać się z dzieckiem na kontrolę do pediatry. To ważne, ponieważ niewyleczona do końca infekcja może powracać. Często nawracające zakażenia dróg moczowych mogą doprowadzić do kłopotów z nerkamiprzewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek, a w konsekwencji do ich trwałego uszkodzenia.

Jak zapobiegać zapaleniom układu moczowego u dzieci?

 • Prawidłowo myj dziecko – przesuwaj wacik od przodu ku tyłowi, a nie odwrotnie. Dzięki temu nie przeniesiesz do cewki moczowej bakterii z okolic odbytu.
 • Dbaj, aby dziecko dużo piło – gdy nie jest dobrze nawodnione, mocz się zagęszcza i łatwiej rozwijają się w nim drobnoustroje.
 • Lecz zaparcia – jeśli dziecko ma trudności z wypróżnianiem, lub nie opróżnia do końca pęcherza moczowego, to wiedz, że to także sprzyja zakażeniom układu moczowego.
 • Pilnuj, by maluch nie wstrzymywał moczu – namawiaj go do skorzystania z nocnika lub toalety zawsze, gdy widzisz, że zaczyna przebierać nóżkami, zaciskać kolana itd.
 • Często zmieniaj pieluchy – nie mogą być wilgotne czy spuchnięte od moczu. Przebieraj w suche majteczki po kąpieli w morzu czy jeziorze.

konsultacja: dr Lilianna Baran, pediatra-neonatolog z I Kliniki Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy