furagina w ciąży, zapalenie pęcherza w ciąży

Jak leczyć zapalenie pęcherza w czasie ciąży?

Gdy w czasie ciąży męczy cię nawracające zapalenie pęcherza moczowego, powinnaś wiedzieć, że nie wszystkie metody leczenia są dla ciebie. Zobacz, jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży i czy możesz stosować np. furagin.
Martyna Pstrąg
furagina w ciąży, zapalenie pęcherza w ciąży
Furazydyna (potocznie nazywana furaginem lub furaginą) to składnik leków, który jest aktywną substancją przeciwdziałająca na bakterie (to one powodują zapalenie pęcherza moczowego). Furagin leczy stany zapalne pęcherza moczowego i ogólnie działa antybakteryjnie w przypadku zapalenia dróg moczowych.

Zapalenie pęcherza w ciąży - furagin a ciąża

Zapalenie pęcherza w ciąży jest dosyć niebezpieczne, szczególnie dla zdrowia dziecka znajdującego się w brzuchu. W przypadku zakażenia pęcherza moczowego w ciąży najlepiej jest zapobiegać niż leczyć, ponieważ wiele z metod leczenia zapalenia pęcherza jest niedozwolonych w czasie ciąży, a powikłania po zakażeniu pęcherza wpływają negatywnie na przebieg ciąży

Gdy jednak dojdzie do infekcji, musisz wiedzieć, że w czasie ciąży nie możesz stosować wszystkich leków, które zaleca się przy zapaleniu pęcherza moczowego. Podczas zakażenia pęcherza, najczęściej polecane są leki wspierające działanie antybakteryjne na drogi moczowe. Takie leki to właśnie te, które zawierają furazydynę. Furagina w ciąży może mieć działanie szkodliwe, ponieważ zawiera nitrofurany, które przenikają przez łożysko do krwioobiegu dziecka (jednak mimo wszystko są one w dużo mniejszym stężeniu niż w krwi matki). Musisz jednak uważać - furaginy nie można stosować w I trymestrze ciąży, a także, z uwagi na ryzyko niedokrwistości hemolitycznej u dziecka, w III trymestrze ciąży i podczas porodu. Jeśli karmisz piersią, również nie możesz stosować leków takich jak furagina i jej podobne.
Redakcja poleca: Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]
Gruźlica, błonica, tężec, krztusiec, polio to choroby, które dzięki szczepieniom obowiązkowym prawie udało się wyeliminować. Czy to oznacza, że już nigdy nie wrócą? Jak się objawiają i jakimi powikłaniami grożą? Dowiesz się tego, uczestnicząc w bezpłatnych wirtualnych warsztatach, na które zapraszamy wraz z dr n. med. Anetą Górską-Kot, pediatrą.

Co w takim razie zamiast furaginu w ciąży?

Infekcje układu moczowego, w tym zapalenie pęcherza w ciąży, można leczyć naturalnymi metodami:
  • jedz żurawinę (zakwasza mocz, co utrudnia rozwój bakterii)
  • przyjmuj witaminę C
  • pij duże ilości wody oraz soki: z żurawiny, aronii, czarnej porzeczki (duża ilość witaminy C)
  • leki z furazydyną możesz stosować po konsultacji z lekarzem (nie bierz ich na własną rękę!)
  • unikaj kawy i czarnej herbaty (podrażniają pęcherz moczowy)
  • pij wywar z korzenia pietruszki
  • dodawaj do potraw natkę pietruszki, czosnek, miód, seler naciowy i korzeniowy (wpływają korzystnie na pracę nerek i dróg moczowych)

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 17 głosy

Zobacz także

Popularne tematy