GRY

Skuteczne sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży

Leczenie zapalenia pęcherza u ciężarnej wymaga szczególnej ostrożności, bo nie wszystkie leki stosowane przy zapaleniach dróg moczowych są bezpieczne w ciąży. Z drugiej strony infekcje bakteryjne dróg moczowych występują u ciężarnych dość często. Jak je zwalczać, nie narażając na uszkodzenia rozwijającego się płodu?

Zapalenie pęcherza w ciąży
fot. Fotolia
Ciąża jest okresem, w którym kobieta dużo łatwiej może zachorować na zapalenie dróg moczowych. Zmienia się pH w pochwie, a cewka moczowa i moczowody stają się szersze, przez co bakterie mają łatwiejszy dostęp do układu moczowego. Należy zatem szczególnie dbać o swoje zdrowie i higienę, ponieważ zapalenie pęcherza podczas ciąży jest nie tylko nieprzyjemną dolegliwością dla kobiety, lecz także może nieść poważne konsekwencje zdrowotne dla rozwijającego się płodu.

Przyczyny zapalenia pęcherza w ciąży

Do zapalenia pęcherza dochodzi najczęściej na skutek infekcji bakteryjnej. Bakterie mają łatwiejszy dostęp do pęcherza z uwagi na fakt rozszerzonej cewki moczowej, którą to mogą wędrować.
 • Do infekcji może dojść np. po stosunku seksualnym. Aby tego uniknąć, warto zawsze po jego zakończeniu oddać mocz. Wówczas istnieje szansa, że bakterie zostają usunięte z organizmu wraz z wydalanym moczem.
 • Zapalenie pęcherza w czasie ciąży pojawia się także u kobiet, których budowa anatomiczna temu sprzyja. Niestety jest to dość powszechna przypadłość.
 • Kolejnym powodem zainfekowania pęcherza i powstania zapalenia jest refluks pęcherzowo-moczowodowy, z którym nierzadko kobiety zmagają się w czasie ciąży.
 • Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciele ciężarnej kobiety również przyczyniają się do zwiększenia podatności na zapalenie pęcherza bądź zapalenie cewki moczowej.
 • W ciąży kobieta często ma obniżoną odporność i osłabiony organizm, a to dodatkowo sprzyja wszelkim infekcjom, również infekcjom bakteryjnym układu moczowego.
Warto pamiętać, że zapalenie pęcherza w ciąży może nie być jednorazowym incydentem, ale wiązać się z cukrzycą ciążową i stanowić jeden z jej objawów. Dlatego zawsze, gdy się ono pojawi, warto wykonać badania w kierunku rozpoznania cukrzycy.
Redakcja poleca: Warsztaty Mamo, To Ja: Będę Mamą – relacja WIOSNA 2018 [WIDEO]
Zobacz relację z bezpłatnych warsztatów Mamo, To Ja dla przyszłych rodziców, edycja wiosna 2018.

Objawy zapalenia pęcherza w ciąży

Możesz podejrzewać, że doszło do zapalenia w układzie moczowym, jeśli:
 • odczuwasz silne parcie na mocz;
 • jednorazowo oddajesz niewielką ilość moczu, chociaż czujesz, jakbyś miała przepełniony pęcherz;
 • masz gorączkę (może być ona skutkiem infekcji bakteryjnej);
 • podczas oddawania moczu czujesz pieczenie, swędzenie;
 • odczuwasz kłujący ból w cewce moczowej (w dole brzucha);
 • w wynikach badania moczu widoczna jest choćby śladowa ilość krwi lub ropy

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Przy zapaleniu pęcherza moczowego, zwłaszcza w trakcie ciąży, konieczna jest wizyta u lekarza. Domowe sposoby leczenia choć są skuteczne, działają jedynie doraźnie i mogą uśmierzyć dolegliwości do czasu wizyty lekarskiej, ale nie można poprzestać wyłącznie na nich. W przeciwnym razie infekcja bakteryjna może rozwinąć się jeszcze bardziej, a tym samym być jeszcze większym zagrożeniem dla ciąży. Jakie domowe metody walki z zapaleniem pęcherza można stosować? Przed wizytą u specjalisty warto:
 • włączyć do diety olej kokosowy i olej lniany – mają działanie antybakteryjne i osłonowe;
 • pić sok z żurawiny lub jeść suszone owoce – żurawina skutecznie zwalcza infekcje dróg moczowych;
 • stosować nasiadówki np. z rumianku;
 • zwiększyć ilość wypijanej wody – zwiększenie ilości wydalanego moczu może przyspieszyć walkę z infekcją bakteryjną dróg moczowych;
 • zakładać ciepłą bieliznę.

Jakie leki pomagają na zapalenie pęcherza?

Istnieją preparaty, które można dostać w aptece bez recepty, i które pomagają zwalczyć zapalenie pęcherza, ale będąc w ciąży należy szczególnie ostrożnie do nich podchodzić. Np. popularna furagina nie jest wskazana w tym okresie. Na zapalenie pęcherza w niektórych przypadkach stosuje się także antybiotyki. Jednak w przypadku ciężarnych to lekarz prowadzący ciążę powinien decydować, jaką formę leczenia zalecić pacjentce. Nie powinna ona na własną rękę sama stosować żadnych leków na zapalenie pęcherza. Istnieją pewne bezpieczne, naturalne sposoby leczenia zapalenia układu moczowego i jeśli tylko będzie one wystarczające, należy z nich korzystać.

Bezpieczne leczenie zapalenia pęcherza w ciąży

Nie wszystkie leki, które skutecznie eliminują problem zapalenia pęcherza, zalecane są kobietom w ciąży. Niektóre z nich zawierają składniki niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Do takich leków należy np. popularna furagina, która, choć działa antybakteryjnie, zawiera składniki, które mogą dostać się przez łożysko do krwiobiegu dziecka. W pierwszym i trzecim trymestrze ciąży nie należy jej zatem stosować, a w celu leczenia zapalenia w układzie moczowym stosować inne, naturalne metody. 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Lato w ciąży

Sezon na witaminy