GRY
 
 

Piersi w stanie zapalnym

Pierś jest gorąca, bolesna, zaczerwieniona. Zapalenie piersi zdarza się co czwartej mamie karmiącej piersią. Jak możesz sobie pomóc, oprócz stowowania okładów z kapusty?

zapalenie piersi
fot. panthermedia

Pierś jest gorąca, zaczerwieniona, obrzmiała i boli. To zapalenie piersi. Mogą wystąpić dreszcze, bóle głowy, wysoka gorączka, bóle kostne. Nie lekceważ zapalenia piersi. 

Skąd się bierze zapalenie piersi

Zapalenie piersi najczęściej pojawia się między drugim a piątym tygodniem po porodzie, ale może również dobrze pojawić w później, właściwie na każdym etapie laktacji. Przyczyną jest zastój pokarmu, gdy dziecko nie wypija całego pokarmu z piersi. 
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.

Co robić, gdy masz zapalenie piersi

1. Nie ograniczaj karmienia piersią. Wręcz przeciwnie: często karm piersią dziecko ( w przypadku noworodka minimum to 7-9 karmień na dobę).
2. Karmienie zawsze zaczynaj od chorej piersi. Staraj się, by dziecko ssało ją zawsze jako pierwszą.
3. Jeśli bardzo boli cię pierś: weź paracetamol. Nie przekraczaj zaleconych dawek leku.
4. Po karmieniu zrób okład na piersi z liści kapusty. Kapustę włóż do lodówki na co najmniej 2 godziny. Liście zgnieć przed położeniem na piersi. Taki chłodny okład działa przeciwbólowo i ściągająco.
5. Zwróć uwagę, czy prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi. 
6. Zmieniaj pozycje do karmienia piersią. Dzięki temu nie będzie dochodzić do zastojów pokarmu.
7. Nie dopuszczaj do przepełnienia piersi. Gdy pierś jest twarda, przystaw dziecko do piersi nawet, gdy nie jest głodne. Jeśli nie chce jeść, odciągnij trochę pokarmu (aż do poczucia ulgi).
8. Odpoczywaj w łóżku przynajmniej jedną dobę.

Kiedy iść do lekarza, jeśli masz zapalenie piersi

Jeśli zmiana sposobu karmienia piersią przez 24 godziny nie pomogła, pierś nadal jest bolesna, czerwona i obrzmiała, idź do lekarza. Być może konieczne będzie podanie antybiotyku (lekarz wybierze taki, byś mogła nadal karmić piersią). 
Wizyta u lekarza jest też konieczna, jeśli masz poranione brodawki, które krwawią.

Doładuj
Przeładuj