niemowlę dziewczynka
fot. Fotolia

Intymne kłopoty u małej dziewczynki

Zapalenie pochwy albo sklejenie warg sromowych to intymne dolegliwości, które mogą przytrafić się dziewczynce już w 1. roku życia. Trzeba je leczyć!
Sylwia Niemczyk
niemowlę dziewczynka
fot. Fotolia
Przewijanie albo kąpiel małej dziewczynki to dobra okazja, aby przyjrzeć się jej intymnym okolicom. Dzięki kontroli nie tylko często udaje się zdusić odparzenie podpieluszkowe czy odpieluszkowe zapalenie skóry, ale też wychwycić poważne choroby narządów płciowych.

Zapalenie pochwy

Najczęściej zapalenie pochwy jest wywołane atakiem grzybów albo bakterii (w tym drugim przypadku konieczny będzie wymaz z pochwy i dobranie antybiotyku), chociaż zdarza się – także u niemowląt! –  że zapalenie pochwy jest np. objawem owsicy. Pasożyty, składając jajeczka w okolicy odbytu, zapuszczają się w okolice warg sromowych i podrażniają je. Bardzo często zapalenie pochwy pojawia się w konsekwencji nieprawidłowej higieny. Infekcje narządów płciowych zdarzają się bardzo często po kuracjach antybiotykowych. Antybiotyki niszczą nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale także pożyteczną florę bakteryjną, która chroni nas przed grzybami i chorobotwórczymi bakteriami. Objawy zapalenia pochwy, to:
  • zaczerwienienie
  • świąd pochwy
  • wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.
Dziecko może płakać podczas siusiania, może też protestować podczas mycia.

Zobacz także: Jak chronić dziecko przed efektami ubocznymi antybiotyków.
Redakcja poleca: Leczenie infekcji intymnych [WIDEO]
Infekcje intymne można próbować leczyć domowymi sposobami przez 2–3 dni. Jeśli jednak świąd pochwy, ból, pieczenie, upławy nie znikają, trzeba zgłosić się do ginekologa, który ustali przyczynę choroby. Często konieczna jest antybiotykoterapia – u kobiety i jej partnera.

Obrzęk narządów płciowych

Tuż po narodzinach u małych dziewczynek może pojawić się obrzęk narządów płciowych oraz wydzielina z pochwy. Jeśli obrzęk ma miejsce w pierwszych dniach po porodzie najpewniej  jego przyczyną są zmiany hormonalne. Jeżeli jednak wydzielina pojawia się później,  ma  nieprzyjemny zapach albo szarozielone zabarwienie, trzeba pokazać dziewczynkę lekarzowi.
  [content:0_24285,0_22336,0_22324,1_3786:GALGallery]

 

Kremy z emolientami dla dzieci - sprawdź opinie

Sklejenie warg sromowych

Wargi sromowe małej dziewczynki są pokryte cieniutkim nabłonkiem. Kiedy ulegnie on uszkodzeniu (np. podczas stanu zapalnego), wargi sromowe mogą się skleić. Dolegliwość najczęściej przebiega bezobjawowo, często lekarz pediatra zauważa sklejone wargi sromowe dopiero w czasie badania. Zrośnięte wargi sromowe mogą być przyczyną nawracających zakażeń dróg moczowych. Najpewniejszą metodą leczenia jest mechaniczne rozdzielenie sklejonych warg sromowych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, czasem wcześniej stosuje się miejscowo maść zaleconą przez pediatrę przez kilka tygodni. Po zabiegu także wskazane jest miejscowe stosowanie maści estrogenowej przez ok. 2 miesiące.
Pamiętaj! Sklejenie warg sromowych najczęściej występuje u dziewczynek w wieku niemowlęcym i może nawracać.

Sprawdź, jak leczyć odparzenie pod pieluszką.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy