O zapaleniu pochwy świadczy to, jaka jest wydzielina.

Wydzielina z pochwy – czy to coś groźnego

Jeśli ostatnio zauważyłaś, że w okolicach intymnych pojawiła się wilgoć, a wydzielina z pochwy jest jasna, o kolorze mlecznobiałym, niekoniecznie musi to być objaw choroby. Spytaliśmy o to prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, ginekologa położnika.
Konsultacja: prof. Włodzimierz Fijałkowski
O zapaleniu pochwy świadczy to, jaka jest wydzielina.
Często niepokoją mnie upławy. Od czasu do czasu pojawiają się jasne, takie mlecznobiałe. czy to objaw choroby? Elżbieta z Sycowa

Wydzielina z pochwy nie zawsze jest oznaką choroby, gdyż śluzówka wyściełająca pochwę bezustannie produkuje płynną treść. Przy dużym wysiłku fizycznym lub napięciu psychicznym wydzielanie to może być wzmożone. W ocenie wydzieliny bardziej od ilości liczy się jej rodzaj.

Zapalenie pochwy – rozpoznać po kolorze upławów

Niezmiernie ważne jest, czy upławom towarzyszą jakieś dolegliwości. O tym, że masz masz stan zapalny pochwy, świadczy też kolor upławów:
  • żółte
  • zielonkawe
  • podbarwione krwią
  • pieniste.
Stan zapalny pochwy może być spowodowany bakteriami, wirusami, grzybami, rzęsistkiem, chlamydią.
Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.

Mlecznobiałe upławy – zapalenie pochwy czy nie?

Jeśli wydzielina z pochwy ma kolor mlecznobiały i nie ma przy tym żadnych dolegliwości, z pewnością wszystko jest w porządku. Przypomnę jednak, że od czasu do czasu należy odwiedzić ginekologa, choćby po to, by wykonać badanie cytologiczne.

ZOBACZ TEŻ: infekcje intymne w ciąży – jak je rozpoznać

prof. Włodzimierz Fijałkowski
Konsultacja: prof. Włodzimierz Fijałkowski

Był lekarzem ginekologiem-położnikiem, twórcą polskiego modelu szkoły rodzenia. W swojej pracy naukowej zajmował się m.in. promocją porodu naturalnego.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy