Wydzielina z pochwy – czy to coś groźnego

Jeśli ostatnio zauważyłaś, że w okolicach intymnych pojawiła się wilgoć, a wydzielina z pochwy jest jasna, o kolorze mlecznobiałym, niekoniecznie musi to być objaw choroby. Spytaliśmy o to prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, ginekologa położnika.
Konsultacja: prof. Włodzimierz Fijałkowski
O zapaleniu pochwy świadczy to, jaka jest wydzielina.
Często niepokoją mnie upławy. Od czasu do czasu pojawiają się jasne, takie mlecznobiałe. czy to objaw choroby? Elżbieta z Sycowa

Wydzielina z pochwy nie zawsze jest oznaką choroby, gdyż śluzówka wyściełająca pochwę bezustannie produkuje płynną treść. Przy dużym wysiłku fizycznym lub napięciu psychicznym wydzielanie to może być wzmożone. W ocenie wydzieliny bardziej od ilości liczy się jej rodzaj.

Zapalenie pochwy – rozpoznać po kolorze upławów

Niezmiernie ważne jest, czy upławom towarzyszą jakieś dolegliwości. O tym, że masz masz stan zapalny pochwy, świadczy też kolor upławów:
  • żółte
  • zielonkawe
  • podbarwione krwią
  • pieniste.
Stan zapalny pochwy może być spowodowany bakteriami, wirusami, grzybami, rzęsistkiem, chlamydią.
Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.

Mlecznobiałe upławy – zapalenie pochwy czy nie?

Jeśli wydzielina z pochwy ma kolor mlecznobiały i nie ma przy tym żadnych dolegliwości, z pewnością wszystko jest w porządku. Przypomnę jednak, że od czasu do czasu należy odwiedzić ginekologa, choćby po to, by wykonać badanie cytologiczne.

ZOBACZ TEŻ: infekcje intymne w ciąży – jak je rozpoznać

prof. Włodzimierz Fijałkowski
Konsultacja: prof. Włodzimierz Fijałkowski

Był lekarzem ginekologiem-położnikiem, twórcą polskiego modelu szkoły rodzenia. W swojej pracy naukowej zajmował się m.in. promocją porodu naturalnego.

Ocena (2 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Od miłości wszystko się zaczyna

Przygotuj się do ciąży