Przydatki w stanie zapalnym

Ostry ból w dole brzucha, podwyższona temperatura. To objawy zapalenia przydatków. Całe szczęście można je łatwo wyleczyć! Jak zrobić to najlepiej, radzi Jacek Tulimowski, specjalista ginekolog.
Zapalenie przydatków można szybko wyleczyć
fot. Panthermedia

Ostre zapalenie przydatków, czyli jajników i jajowodów, ma jedna na 10 pacjentek zgłaszających się do ginekologa. Jajniki odpowiadają za wytwarzanie estrogenów i progesteronu (żeńskich hormonów płciowych), a jajowody to droga „szybkiego ruchu”, która ułatwia transport komórki jajowej do macicy.

Czasem w obrębie przydatków dochodzi do powstawania stanów zapalnych. Choroba atakuje młode, aktywne seksualnie kobiety w wieku 25–30 lat. Mniej narażone są panie stosujące pigułki antykoncepcyjne. Zagęszczony śluz szyjkowy, który wytwarza się pod wpływem estrogenów, chroni przed bakteriami wywołującymi zapalenia przydatków.
 

Zapalenie przydatków – przyczyny

Główną przyczyną zapalenia przydatków są gronkowce, paciorkowce lub bakterie E. coli. W większości przypadków dostają się one do jajników i jajowodów z zewnątrz (przez pochwę i macicę). Czasem „wędrują” z chorych migdałków, zatok, nieleczonych zębów lub z wyrostka robaczkowego przez krew do przydatków.
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny używać płynów do higieny intymnej?
Czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy sprzyja pojawieniu się infekcji intymnych? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski.

Co możesz zrobić, by zapobiec infekcji?

By zapobiec infekcji, trzeba dbać o właściwą higienę:
 • podmywać się przynajmniej raz dziennie (jak to robić, czytaj: higiena intymna), korzystając z odpowiednich płynów do higieny intymnej (zwykłe mydło może podrażniać błony śluzowe i ułatwiać przenikanie bakterii)
 • unikać kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami
 • należy też na bieżąco leczyć zęby
 • zwalczać różne stany zapalne

Zapalenie przydatków – objawy

Jeśli doszło już do zapalenia przydatków, pojawiają się zwykle:
 • nagłe i silne bóle brzucha, zwłaszcza gdy uciska się podbrzusze
 • mdłości
 • podwyższona temperatura
 • czasem upławy
 • trudności z oddawaniem moczu (zdarza się)
 • dolegliwości układu pokarmowego, np. biegunki, zaparcia, kolka jelitowa (zdarza się)
Uwaga! Objawy mogą się nasilać podczas miesiączki i tuż po niej.

Co możesz zrobić, by wyleczyć infekcję?

Aby dowiedzieć się, czy problem na pewno wynika z ostrego zapalenia przydatków, trzeba jak najszybciej zgłosić się do ginekologa. Oprócz podstawowego badania ginekologicznego lekarz może:
 • zrobić USG dopochwowe, by sprawdzić, czy jajniki i jajowody są prawidłowo zbudowane
 • przepisać antybiotyki i leki przeciwzapalne (zmniejszają ból, zwalczają stan zapalny oraz ułatwiają zachowanie drożności jajowodów) – w przypadku infekcji
 • zalecić pozostanie przez kilka dni w łóżku
 • wypisać skierowanie do szpitala, jeśli choroba ma bardzo gwałtowny przebieg

Nieleczone zapalenie przydatków – konsekwencje

Pozostawiona sama sobie ostra infekcja przydatków po jakimś czasie się wycisza. Ale stan zapalny cały czas się tli. W jego wyniku zaczynają powstawać blizny na jajowodach (czytaj: zrosty jajowodów a ciąża), które po jakimś czasie mogą prowadzić do ich niedrożności, a nawet do niepłodności. Taki stan łatwo przegapić!

Przy wychłodzeniu dolnych części ciała może nastąpić zaostrzenie choroby. Wystarczy przemarznięcie nóg, noszenie zbyt krótkiej spódnicy i cienkich rajstop zimą. Wtedy pojawiają się stany podgorączkowe, ból w czasie miesiączki i dyskomfort podczas współżycia, upławy, wzdęcia brzucha i uczucie pełności (związane ze zrostami).

Co możesz zrobić, by wyleczyć przewlekłą infekcję?

Leczenie przewlekłego zapalenia przydatków jest bardzo trudne i długotrwałe. Stosuje się leki przeciwbólowe, a po złagodzeniu pierwszych objawów leczenie sanatoryjne.

UWAGA! Sprawdź, dlaczego warto robić raz w roku badania cytologiczne i jak czytać wyniki cytlogii
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Od miłości wszystko się zaczyna

Przygotuj się do ciąży