Encyklopedia zdrowia dziecka

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek nie jest bardzo poważną chorobą, ale jeśli to tylko możliwe, warto zasięgnąć porady lekarza. U małych dzieci najczęściej jest wynikiem zatarcia oka lub pojawia się w następstwie kataru.  

Przyczyny zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek może być wynikiem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, urazu spowodowanego przez ciało obce lub środek chemiczny. Podrażnienie oka może też być wywołane reakcją alergiczną.

Najczęstsze objawy zapalenia spojówek

  • Zaczerwienienie oka
  • Łzawienie oka 
  • Ból oka
Gdy dochodzi do zapalenia spojówek oczy dziecka stają się czerwone i łzawią, mogą boleć i mocno swędzieć, co powoduje, że dziecko może je trzeć rączkami. Stan ten może dotknąć jedno oko lub występować obustronnie. 

Możliwe objawy zapalenia spojówek

  • Nadwrażliwość na jasne światło
  • Ropa w oku
Jasne światło może drażnić oczy dziecka. Z oka często też wydziela się ropa, która może sklejać rzęsy w czasie snu. 

Zobacz też: Ropiejące oczy u dziecka - co pomoże?

Kiedy do lekarza?

Jeśli podejrzewasz u dziecka zapalenie spojówek, należy zasięgnąć porady lekarza, gdy tylko jest to możliwe. To konieczne zwłaszcza wtedy, gdy z oka wydziela się ropa, która skleja rzęsy dziecka.
Przed skonsultowaniem się z lekarzem trzeba sprawdzić, czy w oku nie znajduje się ciało obce, a jeśli to możliwe, należy je usunąć.

Leczenie i pielęgnacja dziecka z zapaleniem spojówek

Jeśli zapalenie spojówek jest wywołane zakażeniem, lekarz przepisze krople lub maść z antybiotykiem. Gdyby w ciągu kilku dni zakażenie nie ustąpiło, pediatra odeśle dziecko do specjalisty chorób oczu.
Gdy podrażnienie spojówek wywołane jest alergią, np. katarem siennym, lekarz przepisze przeciwzapalne krople do oczu oraz lek antyhistaminowy.
Jeżeli w oku dziecka znajduje się ciało obce, lekarz je usunie.
Jeśli w oku dziecka z zapaleniem spojówek zbierze się wydzielina lub ropa, należy przemyć oko solą fizjologiczną lub czystą przegotowaną wodą (warto przemyć także zdrowe oko, jeśli chore jest tylko jedno). Do każdego oka trzeba użyć czystego wacika. Oczy należy przemywać od zewnętrznego kącika oka w kierunku do środka. Jeśli chore jest tylko jedno oko, warto pilnować, by dziecko miało czyste ręce i nie pocierało oczu.

Powikłania zapalenia spojówek

Choć zapalenie spojówek nie jest bardzo poważną chorobą, to należy ją leczyć, gdyż często nawracające zakażenia oczu mogą z czasem wpływać na pogorszenie się wzroku dziecka.

Zapobieganie zapaleniu spojówek

Należy pilnować, by dziecko nie pocierało oczu brudnymi rączkami. Jeśli dziecko ma alergię na pyłki roślin (katar sienny), powinno unikać w sezonie alergii świeżo skoszonych trawników lub łąk podczas kwitnienia trawy.

Zobacz też: To uczula dziecko! Wyliczamy najczęstsze alergeny
 
Tekst: Aleksandra Sobieraj
dr n. med. Joanna Brett-Chruściel
Konsultacja: dr n. med. Joanna Brett-Chruściel

dr n. med. Joanna Brett-Chruściel, pediatra, Grupa LUX MED