Chore oczy dziecka
fot. Fotolia

5 przyczyn zapalenia spojówek u dziecka

Choć wiosna jeszcze nie w pełnym rozkwicie, to rośliny pylą już od dawna. To niezbyt dobra wiadomość dla alergików z katarem siennym - jeśli dziecko właśnie teraz ma zapalenie spojówek, to może to być znak, że ma alergię. Zobacz jeszcze inne powody, dla których oczy dziecka mogą łzawić i ropieć.
Aleksandra Sobieraj
Chore oczy dziecka
fot. Fotolia
Gdy dochodzi do zapalenia spojówek, oczy dziecka stają się czerwone i łzawią, mogą boleć i mocno swędzieć, co powoduje, że dziecko może je trzeć rączkami. Jeśli słoneczna i dość ciepła pogoda się utrzyma, to wczesno kwitnące drzewa, takie jak leszczyna i olsza, zaczną pylić na potęgę. Jednak alergia na pyłki to nie jedyna przyczyna zapalenia spojówek u dzieci. Zobacz, które przyczyny są równie częste jak uczulenie. I pamiętaj, że choć zapalenie spojówek to nie jest poważna choroba, zawsze warto poradzić się lekarza.

1. Zatarcie oczka

Takie podrażnienie oka często zdarza się u małych dzieci. Zwykle szybko mija, ale należy pilnować, by dziecko nie pocierało oczu brudnymi rączkami.  Jeśli w oku dziecka zbierze się wydzielina lub ropa, należy przemyć oko solą fizjologiczną lub czystą przegotowaną wodą (warto przemyć także zdrowe oko, jeśli chore jest tylko jedno). Do każdego oka trzeba użyć czystego wacika. Oczy należy przemywać od zewnętrznego kącika oka do środka. Jeśli chore jest tylko jedno oko, należy pilnować, by dziecko miało czyste ręce i nie pocierało oczu.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

2. Alergia na pyłki

Gdy podrażnienie spojówek wywołane jest alergią, np. katarem siennym, lekarz przepisze przeciwzapalne krople do oczu oraz lek antyhistaminowy. Jeśli dziecko ma alergię na pyłki roślin (katar sienny), powinno unikać w sezonie alergii świeżo skoszonych trawników lub łąk podczas kwitnienia trawy. U kilkulatka możliwe jest odczulanie, jednak zwykle lekarze zalecają leczenie objawowe.

3. Infekcja

Zapalenie spojówek może być wynikiem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Jeśli zapalenie spojówek jest wywołane zakażeniem, lekarz przepisze krople lub maść z antybiotykiem. Gdyby w ciągu kilku dni zakażenie nie ustąpiło, pediatra odeśle dziecko do okulisty.

Zobacz też: Pierwszy raz u okulisty

4. Ciało obce w oku

Najważniejsze to szybko usunąć ciało obce z oka. Jeśli nie uda się tego zrobić w domu, konieczna jest wizyta u lekarza. Podobnie gdy do oka dostanie się środek chemiczny. Na wizytę u lekarza należy zabrać opakowanie substancji, która dostała się do oka dziecka. Lekarz zdecyduje o dalszym leczeniu po usunięciu z oka ciała obcego.

5. Następstwo kataru

Często zdarza się, że oczka dziecka zaczynają łzawić, gdy maluch ma katar (często to pierwszy objaw zbliżającego się kataru). Dzieje się tak wtedy, gdy zaczynający się stan zapalny w nosie doprowadzi do zatkania ujść przewodów nosowo-łzowych łączących oczka z nosem. Brak naturalnego ujścia łez do nosa wywołuje łzawienie, na które może nałożyć się infekcja oka. Konieczna jest wizyta u lekarza.

Zobacz też: Katar alergiczny, wirusowy, bakteryjny - rodzaje kataru

Ocena (1 ocena)

6.0

Zobacz także

Popularne tematy