Zapalenie ucha

Jeśli infekcje często się powtarzają, mogą źle wpływać na zdolność słyszenia.Bolące uszko to przypadłość wielu małych dzieci. Jeśli infekcje się powtarzają, mogą źle wpływać na zdolność słyszenia.U małego dziecka nos, gardło, a także ucho środkowe są położone bardzo blisko siebie. Nawet zwykły katar może więc spowodować infekcję uszu. Niemowlę większość czasu spędza w pozycji poziomej, wydzielina z noska ma więc ułatwiony dostęp do uszu. Spływa tam trąbką Eustachiusza (przewodem łączącym jamę ustną z uchem). Dlatego przy katarze najważniejsze jest oczyszczanie noska.

Zapalenia uszu mogą też być skutkiem przerostu tzw. trzeciego migdała. Wtedy czasem trzeba go usunąć. Nie obawiaj się tego zabiegu, jeśli jest konieczny. Zwykle po nim infekcje dróg oddechowych, a w konsekwencji także zapalenia uszu, pojawiają się rzadziej. A to, między innymi, chroni przed kłopotami ze słuchem.

Przebieg choroby
Pierwszym sygnałem infekcji ucha jest wysoka, dochodząca do 40°C gorączka. Pojawia się silny ból. Niemowlę odmawia ssania, bo ruch szczęk uruchamia mięśnie, które naciskają na bolące uszko. Częstym objawem u najmłodszych jest też ból brzuszka, biegunka, wymioty – bo zainfekowany jest cały organizm. Dziecko może pocierać główką o poduszkę, chwytać się za bolące uszko lub skarżyć na szum w uszach.

Pęknięta błona
Zalegająca w uchu ropna wydzielina szuka ujścia. Pod wpływem wytworzonego w uchu ciśnienia może dojść do przerwania błony bębenkowej, czyli perforacji. Czasem jednak laryngolog musi ją naciąć i usunąć zalegającą wydzielinę.

Przerwana błona zwykle zarasta samoistnie i prawidłowo przewodzi dźwięki. Gdy jednak pęknie przy brzegu lub sama nie zarośnie, trzeba wykonać zabieg jej zamknięcia lub rekonstrukcji.

Przez pękniętą błonę bębenkową do ucha środkowego może dostać się złuszczony nabłonek z kanału słuchowego. Tam jego warstwy odkładają się wraz z zaschniętą wydzieliną, bakteriami i masami cholesterolowymi. Tworzą zbitą, szarawą masę (tzw. perlak), która niszczy okoliczne tkanki kostne. Powoduje to ból i pogorszenie słuchu. Konieczna jest operacja.

Ochrona chorych uszu
Podczas kąpieli zabezpieczaj uszka dziecka gazą nasączoną oliwką, tak by nie dostała się do nich woda. Jeśli jest chłodno lub wietrznie, wychodząc na spacer po chorobie, wkładaj malcowi kaptur lub czapkę. Nie przegrzewaj jednak dziecka (w domu ubieraj je lekko). Regularnie wietrz jego pokój. Nigdy też nie rób na uszy kompresów z kamforą, gdyż pod wpływem ciepła w uchu tworzy się więcej ropy. By ukoić ból, podaj maluszkowi lek przeciwbólowy w syropie lub czopku.

Ważne pytania

1. Dlaczego infekcje uszu mogą pogorszyć słuch?
Przez kilka tygodni po zapaleniu ucha środkowego maluch może gorzej słyszeć. To sytuacja odwracalna, nie wymagająca interwencji lekarza. Problem pojawia się, gdy w nie do końca wyleczonym uchu pozostaje wydzielina, która przy kolejnych zapaleniach ponownie się „nadkaża”. Płyn uciska drobne kosteczki, odpowiedzialne za przewodzenie sygnałów akustycznych. Na kosteczkach słuchowych powstają zrosty (usuwa się je operacyjnie). Dziecko słyszy mniej, a dźwięki docierające do pnia mózgu są zniekształcone pod względem natężenia i barwy. Niekiedy zdarza się nawet, że dziecko musi przez jakiś czas nosić aparat słuchowy i przejść rehabilitację, żeby znów w pełni odzyskać słuch.

2. Po co zakłada się dreny wentylacyjne?
Ich zadaniem jest wyrównanie ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej i dostarczenie tam powietrza. Pomagają też usuwać tworzącą się w uchu wydzielinę ropną. Są to cieniutkie, przypominające nitkę rurki wykonane z silikonu, teflonu, rzadziej metalu. Wybór rodzaju drenu zależy od stopnia zmian chorobowych w uchu.

3. Jak usuwać woszczynę?
Myj wyłącznie małżowinę, także z tyłu. Czyszcząc uszy dziecka patyczkami, możesz nieumyślnie
uszkodzić nabłonek wyściełający kanał słuchowy, a nawet przebić błonę bębenkową! Nie martw się ciemną barwą woszczyny. Kolor nie ma znaczenia.

Konsultacja: prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy