zapalenie ucha
fot. Panthermedia

Boli ucho? To może być zapalenie ucha!

Zapalenie ucha u dziecka jest zazwyczaj efektem przeziębienia lub powikłaniem po grypie. Może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Uwaga! Czasami zapalenie ucha to wynik alergii!
Aleksandra Sokalska
zapalenie ucha
fot. Panthermedia

Typowe objawy zapalenia ucha

Zapalenie ucha często zaczyna się w nocy lub rano. U niemowlęcia częściej zaczyna się gwałtownie, u starszego dziecka objawy mogą pojawiać się wolniej.
Ból ucha. Dziecko płacze, próbując dotknąć swojego uszka, starszak narzeka na kłucie w uchu. Ból może być naprawdę bardzo silny.
Brak apetytu. Młodsze dziecko nie chce ssać, starsze odmawia jedzenia i picia. A to dlatego, że podczas gryzienia i przełykania ucho boli jeszcze bardziej.
Gorączka. I to czasem bardzo wysoka – do 40 stopni Celsjusza.
Zaczerwieniona małżowina uszna. Szczególnie przy zapaleniu ucha zewnętrznego.
Niedosłuch. Po kilku dniach ustępuje silny ból, ale maluch może gorzej słyszeć.
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Leczenie zapalenia ucha

Dziecko jak najszybciej powinien zbadać laryngolog. To on zdecyduje, czy doszło do infekcji wirusowej, czy bakteryjnej i na tej podstawie ustali sposób leczenia. Prawdopodobnie przepisze:
Środki przeciwbólowe. Są absolutnie niezbędne, ponieważ zanim leczone ucho przestanie boleć, może minąć trochę czasu.
Leki przeciwgorączkowe. Sprawią, że temperatura spadnie. Pamiętaj, by leki obniżające gorączkę stosować zgodnie z zaleceniami producenta (jeśli dziecko waży więcej niż przewidziano to dla jego grupy wiekowej, dawkę leku dostosuj do wagi dziecka a nie jego wieku).

Czytaj więcej o lekach przeciwgorączkowe i przeciwbólowe bezpiecznych dla dziecka.

Leki przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Pomogą pozbyć się wydzieliny i rozprawić się z wirusami.
Antybiotyk. Lekarz przepisze go tylko wtedy, gdy doszło do zakażenia bakteryjnego.

Uwaga! Zapalenie ucha trwa zwykle około 7 dni. Ale po skończonej chorobie koniecznie jeszcze raz musisz pokazać dziecko lekarzowi. Sprawdzi, czy uszko jest już całkiem zdrowe i nie doszło do powikłań (np. pęknięcia błony bębenkowej czy niedosłuchu).

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy