infekcja ucha u dziecka
fot. Adobe Stock
O szczepieniach

Zapalenie ucha środkowego – kiedy o tym pomyśleć i co na to poradzić?

Zapalenie ucha środkowego to najczęstsza choroba wieku dziecięcego. Dotyczyć może aż 85% dzieci w wieku do 3. roku życia. Dziecko z podejrzeniem zapalenia ucha środkowego zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. W przypadku nawracających zapaleń uszu warto skonsultować się z laryngologiem lub/i alergologiem.

Partner

Na pytania dotyczące zapalenia ucha środkowego odpowiada dr n. med. Justyna Tymińska, specjalista medycyny rodzinnej.

Kiedy trzeba pomyśleć, że moje dziecko może mieć zapalenie ucha środkowego?

Najczęstszym, ale nie jedynym objawem sugerującym zapalenie ucha środkowego jest ból ucha. O ile starsze dziecko zgłosi ból ucha, to młodsze będzie się za nie trzymać, może je pociągać lub je pocierać.
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Czy każdy ból ucha powinien skłonić mnie do wizyty u pediatry?

Tak. Ból ucha najczęściej związany jest z zapaleniem ucha środkowego, ale pamiętaj, że przyczyn bólu ucha może być wiele – np. zapalenie gardła, zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie okolicznych węzłów chłonnych, choroby zębów, ciało obce w przewodzie słuchowym, czy uraz błony bębenkowej.

Jakie inne objawy poza bólem ucha mogą świadczyć o tym, że moje dziecko ma zapalenie ucha środkowego?

Zawsze pomyśl o zapaleniu ucha środkowego, jeżeli zaobserwujesz wyciek z ucha lub kiedy u Twojego gorączkującego dziecka pojawią się wymioty. Pozostałe ważne objawy mogące świadczyć o zapaleniu ucha środkowego to: rozdrażnienie, zaburzenia snu, pogorszenie słuchu, utrata apetytu, a u niemowląt niechęć do ssania.
Pamiętaj, że im młodsze dziecko tym objawy zapalenia ucha środkowego zazwyczaj bardziej burzliwe.
Jeżeli podejrzewasz ból lub zapalenie ucha środkowego u dziecka nie podawaj żadnych leków do ucha przed wizytą u pediatry - możesz uszkodzić błonę bębenkową oraz utrudnić badanie otoskopowe uszu.

Czy zapalenie ucha środkowego zawsze leczy się antybiotykiem?

Decyzję o tym, czy Twoje dziecko dostanie antybiotyk z powodu ostrego zapalenia ucha środkowego podejmie lekarz. Szanse na to, że tak się stanie są duże w przypadku, gdy Twoje dziecko ma mniej niż 6. miesięcy, ma obustronne zapalenie ucha mając mniej niż 2 lata, wysoko gorączkuje i towarzyszą temu wymioty lub gdy miało wyciek wydzieliny z ucha.

Czy są sposoby, aby zapobiec zapaleniu ucha środkowego?

Aby zapobiec zapaleniu ucha środkowego karm dziecko piersią możliwe jak najdłużej (najlepiej do 6. miesiąca), unikaj narażenia dziecka na dym tytoniowy i zaszczep swoje dziecko przeciwko pneumokokom, gdyż te drobnoustroje są jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia ucha środkowego wymagającego podania antybiotyku. W Polsce szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci urodzonych po 31.12.2016 roku mogą być realizowane jako szczepienia: bezpłatne (obowiązkowe) lub płatne (zalecane). Jeżeli nie wiesz, które wybrać – porozmawiaj z lekarzem, aby dokonać świadomego wyboru.

Piśmiennictwo:
1. Tymińska J, Wysocki J. Zasady postępowania w przypadku podejrzenia i rozpoznania ostrego zapalenia ucha środkowego u dzieci. Ped. po Dypl. 2015;19(5):20-29
2. Gryczyńska D. Otorynolaryngologia dziecięca. α-medica press, Bielsko-Biała 2007
3. Dąbrowski P, Szyfter W. Ostre zapalenie ucha środkowego – diagnostyka, profilaktyka i leczenie. Przew. Lek. 2004;10:30-37
4. Kalu S, Atala R, Mccormick D i wsp. Clinical spectrum of acute otitis media complicating upper respiratory tract viral infection. Pediatr Infect Dis J 2011;30(2):95-99

 
Artykuł sponsorowany przez Pfizer Polska Sp. z o.o.
PP-PRE-POL-0324
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy