GRY
 
 

Jak poznać, że to zapalenie ucha? 6 ważnych objawów

Większość dwulatków przynajmniej raz ma ostre zapalenie ucha środkowego, zazwyczaj w sezonie infekcyjnym, czyli w okresie jesienno-wiosennym. Jakie są objawy zapalenia ucha u dziecka i po czym poznać, że z dzieckiem jak najszybciej należy iść do laryngologa?

Zapalenie ucha u dziecka
fot. Fotolia
Zapalenie ucha u dzieci jest zwykle powikłaniem po infekcji górnych dróg oddechowych. Zapaleniu ucha sprzyja anatomiczna budowa ucha małego dziecka. U małych dzieci trąbka słuchowa (przestrzeń, która łączy ucho z nosem i gardłem) jest szeroka, krótka i niemal pozioma. Każdy katar lub infekcja gardła może więc błyskawicznie objąć także uszy. Ponieważ za infekcję uszu często odpowiedzialne są bakterie, konieczne bywa podanie antybiotyku. Jeśli zauważysz poniższe objawy i zaczniesz podejrzewać, że to zapalenie ucha, najlepiej jak najszybciej idź do laryngologa, który zbada uszy dziecka za pomocą otoskopu lub wideootoskopu. Tylko tak można z całą pewnością zdiagnozować zapalenie ucha u dziecka.

Objawy zapalenia ucha u dziecka

Te objawy mogą świadczyć o zapaleniu ucha u dziecka:
Redakcja poleca: Bóle brzucha u dzieci - film
Co pomoże na ból brzucha u dziecka? O łagodzeniu dolegliwości związanych z biegunką opowiada pediatra.

1. Gorączka

Przy zapaleniu ucha gorączka pojawia się nagle i u małych dzieci często od razu jest bardzo wysoka, dochodząca nawet do 40 st. C. Temperaturę trzeba obniżać za pomocą syropu lub czopka z paracetamolem lub ibuprofenem. Często jednak nie ma gorączki, jednak dziecko ma zapalenie ucha.

2. Ból ucha

Często nie wiadomo dlaczego małe dziecko płacze. Powodem może być np. zapalenie ucha.  Dziecko może pociągać za uszko, łapać się za nie. Starsze dzieci mówią, że boli je ucho, w początkowej fazie choroby mogą także narzekać na jego zatkanie. Leki przeciwbólowe znoszą tę dolegliwość.

3. Rozdrażnienie

A także bezsenność, brak apetytu u dziecka, płaczliwość, zwłaszcza u małych dzieci, które nie potrafią jeszcze powiedzieć, że boli je ucho. Takie zachowanie dziecka plus często gorączka to objawy, które mogą świadczyć o zapaleniu ucha środkowego.

4. Biegunka

Przy zapaleniu ucha, mogą pojawić się biegunka, wymioty, ból brzuszka (kiedyś lekarze mówili: "Ucho - brzucho"). Niemowlę może mieć obolały brzuszek, wierzgać nóżkami. Te objawy mogą być mylące i sugerować kłopoty z przewodem pokarmowym, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.

Doładuj
Przeładuj