domowe sposoby na zatoki
fot. Adobe Stock

Zapalenie zatok u dziecka – objawy i leczenie

Na zatoki mogą chorować równie dobrze dzieci, jak i dorośli. Najczęściej problemy rozpoczynają się od zwykłego kataru. Zobacz, jak radzić sobie z chorymi zatokami.
Sylwia Niemczyk
domowe sposoby na zatoki
fot. Adobe Stock

Objawy ostrego zapalenia zatok wcale nie są charakterystyczne tylko dla tej jednej choroby. Ból szczęki albo głowy (zwykle przy pochylaniu jej), ropny katar, gorączka, czasem zapalenie spojówek. Zwykle kiedy pojawią się takie dolegliwości wpuszczamy kropelki do oczu, podajemy leki przeciwgorączkowe – łagodzimy w ten sposób objawy, ale nie leczymy ich przyczyny. A tymczasem stan zapalny w zatokach z każdym dniem narasta.

Czytaj też: Domowe syropy dla dzieci - 5 przepisów

Jak rozpoznać zapalenie zatok?

Ostateczną diagnozę może postawić tylko lekarz i to nie po zwykłym obejrzeniu dziecka, ale po badaniach. Najczęściej przy podejrzeniu zapalenia zatok, lekarz wykonuje badanie endoskopowe (za pomocą wziernika) albo kieruje chorego na tomografię komputerową głowy. Badanie rentgenowskie jest w tym przypadku niewskazane.

Zobacz też: Najczęstsze problemy zdrowotne kilkulatków - film

Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Co pomoże na zatoki?

Leczenie zapalenia już od kilku lat oparte jest przede wszystkim na podawaniu choremu sterydów (a nie tak, jak kiedyś: antybiotyków). W przypadku przewlekłego zapalenia zatok kuracja sterydowa może trwać nawet dwa czy trzy miesiące – nawet jeżeli katar i ból głowy dawno ustał. Zatoki mają wiele zakamarków, w których może tygodniami tlić się stan zapalny.
Lekarz może też zdecydować o kuracji antybiotykowej, jeżeli w posiewie wydzieliny kataralnej zostaną wykryte bakterie. I ta kuracja trwa dość długo: dwa, trzy tygodnie.
Ostatecznością jest punkcja udrożniająca zatoki (w państwowych szpitalach zwykle trzeba na nią czekać kilka tygodni albo nawet miesięcy). Podczas tego zabiegu laryngolog przebija igłą ścianę zatoki w nosie i wstrzykuje sól fizjologiczną, aby wypłukać zgromadzoną w zatokach ropę.

Zobacz także: Alergiczny, wirusowy, bakteryjny - rodzaje kataru

Domowe sposoby

Choremu dziecku ulgę przyniosą (choć nie zaleczą zapalenia) środki przeciwbólowe z paracetamolem albo ibuprofenem oraz ciepłe okłady na czoło (np. z ogrzanej żelazkiem pieluszki tetrowej).
Przede wszystkim trzeba zapobiegać powikłaniom kataru. Dlatego:
  • Regularnie wietrz mieszkanie
  • Pamiętaj o czapce (zatoki lubią ciepło)
  • Układaj dziecko tak, by miało głowę wyżej niż klatkę piersiową. Możesz w tym celu podłożyć np. książki pod nogi łóżka od strony głowy. Takie ułożenie sprzyja spływaniu wydzieliny z nosa.
  • Oczyszczaj nosek dziecka. Podczas kataru płucz go wodą morską, a kiedy maluch jest zdrowy, wpuszczaj raz dziennie po kropelce soli fizjologicznej do każdej dziurki
Nie zmuszaj dziecka, aby podczas kataru zbyt mocno wydmuchiwało nos. Kiedy dmucha za mocno, ciśnienie w nosie rośnie, a wtedy skażona wirusami wydzielina łatwo "idzie" w zatoki i uszy. Według wielu lekarzy zapalenia zatok często są spowodowane właśnie takim nieprawidłowym sposobem oczyszczania nosa!

Czytaj też: Pediatra czy lekarz rodzinny: jak wybrać lekarza dla dziecka

Po co są zatoki?

Zatoki to puste przestrzenie w czaszce wokół nosa i oczu. Zadaniem zatok jest ogrzanie powietrza, zanim przejdzie z nosa do płuc. Niemowlę nie ma jeszcze wykształconych wszystkich zatok i rzadko choruje na zapalenie zatok. Problemy zdrowotne dziecka zaczynają się w przedszkolu i nasilają w pierwszych klasach szkoły podstawowej.  Podczas każdego kataru czy przeziębienia, zarazki mogą łatwo przedostać się z nosa do zatok i tam wywołać stan zapalny. Zapaleniu zatok sprzyjają też alergia wziewna, przerośnięte migdałki, zapalenie ucha czy u dorosłych – skrzywiona przegroda nosowa.

Czytaj też: Dlaczego dziecko ciągle kaszle? Czy kaszel powinien utrzymywać się po chorobie?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Popularne tematy