fot. fotolia.com

Zaparcia u dzieci - przyczyny i sposoby leczenia

Zaparcia to wstydliwy, choć dość częsty problem u małych dzieci. Zdarzają się malcom w różnym wieku, nawet już niemowlętom. Czy wiesz, jak wtedy pomóc?
fot. fotolia.com
Dziecko ma zaparcie, gdy wypróżnia się zbyt rzadko (rzadziej niż 3 razy w tygodniu) i przychodzi mu to z wysiłkiem. Trudno jest mu zrobić kupkę, która jest zbita i twarda. Zdarzają się też uszkodzenia śluzówki odbytu – malec odczuwa ból, a w kupce może pojawiać się krew. Maluchy z zaparciami to ponad 20 proc. pacjentów poradni gastroenterologicznych.

Kiedy z zaparciem do lekarza

Najważniejsza nie jest częstotliwość wizyt w toalecie, ale inne problemy. Do pójścia z dzieckiem do lekarza powinno rodziców skłonić: brudzenie bielizny z powodu zbyt długiego nierobienia kupki, jadłowstręt, chudnięcie, zaburzenia snu i zachowania.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Przyczyny zaparć u dzieci

Przyczyn może być wiele. Od błahych, gdy dziecko np. zbyt mało pije, po poważniejsze. Sytuację mogą pogarszać rodzice, przywiązując zbyt dużą wagę do częstości wizyt dziecka w toalecie.

NAWYKOWE. Ich przyczyna leży głównie w psychice dziecka. W wieku 2–5 lat częstym powodem zaparć jest wstrzymywanie kupki, np. przez codzienny pośpiech, zaaferowanie zabawą, brudną toaletę w przedszkolu lub też karanie dziecka za zabrudzenie bielizny. Zaparcie nawykowe może też wykształcić się przy nauce nocnikowania. Problemem mogą być dolegliwości, np. pęknięcia lub stan zapalny śluzówki.

Leczenie zaparcia nawykowego: polega na umożliwieniu dziecku codziennego wypróżniania się w spokoju i higienicznych warunkach. Warto wyrabiać nawyk korzystania z toalety codziennie, najlepiej o tej samej porze.

DIETETYCZNE. U niemowląt do zaparć dochodzi najczęściej, jeśli piją zwykłe mleko krowie. U starszych dzieci – gdy ich dieta pozbawiona jest błonnika (warzyw, owoców i razowego pieczywa) lub odpowiedniej ilości picia.

Leczenie zaparcia dietetycznego: niemowlęta należy karmić zgodnie ze schematem żywienia. Do diety starszych dzieci trzeba wprowadzić ciemne pieczywo, płatki owsiane, otręby, warzywa i owoce. A przede wszystkim podawać wodę mineralną, sok ze śliwek, moreli, a unikać napojów gazowanych.

WRODZONE. Im młodsze dziecko, tym ta przyczyna jest bardziej prawdopodobna. Wady wrodzone jelit lub choroby ujawniają się zwykle tuż po narodzinach. Dlatego w szpitalu mamy pytane są, czy dziecko oddało smółkę. Jeśli długo tego nie robi, możliwe, że ma zarośniętą odbytnicę, zaburzenia unerwienia jelita (chorobę Hirschsprunga) lub chorobę genetyczną (np. mukowiscydozę, która powoduje, że smółka jest tak gęsta, że dziecko nie może jej wydalić).

Leczenie zaparcia wrodzonego: tylko chirurgiczne.

Środki doraźne na zaparcia u dzieci

Na początku leczenia, by szybko pomóc dziecku, stosuje się leki (np. lactulozę, parafinę) lub zabiegi, np. lewatywę. Tych środków nie można nadużywać. Powinny wspomagać metody naturalne, ale ich stosowanie musi odbywać się pod kontrolą lekarza.

Prof. Maria Korzon, członek zarządu oraz prezes oddziału gdańskiego PTP, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku, wojewódzki konsultant ds. pediatrii.
 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy