GRY
 
 

Jak pomóc, kiedy niemowlę ma zaparcia?

Zaparcia mogą też przytrafić się niemowlakowi. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić.

zaparcia u niemowląt
fot. Fotolia
Zaparcia u niemowląt to dość częste zjawisko, ale brak kupy nie zawsze oznacza zaparcia u dziecka. Częstotliwość robienia kupy u niemowląt jest inna niż u starszych dzieci i dorosłych. Dzieci karmione wyłącznie piersią mogą robić kupę po każdym karmieniu albo... raz na tydzień. Maluchy pijące mieszankę załatwiają się raz na dzień, natomiast normą dla dzieci powyżej roku są przynajmniej trzy wypróżnienia w tygodniu. Kiedy więc mówimy o zaparciach u niemowlaka i jak pomóc dziecku, które cierpi na zaparcia?

Zaparcia u niemowląt: czasem dziecko robi kupę rzadziej

W życiu niemowlaka są 2 okresy, kiedy rzadziej robi kupę i nie oznacza to, że cierpi na zaparcia. Pierwszy trwa do 6–7. miesiąca życia i wynika z fizjologicznej niepełnej koordynacji pomiędzy zwiększonym ciśnieniem w brzuchu a rozluźnieniem zwieraczy odbytu. Maluszek nawet do kilkunastu minut przed wypróżnieniem napina się i pręży, ale potem oddaje stolec o prawidłowym wyglądzie. Drugi okres następuje, gdy rozszerzamy dietę dziecka o nowe pokarmy – mogą one spowodować chwilowe problemy ze zrobieniem kupy.
Redakcja poleca: Zaparcia u dzieci - film
Skąd się biorą zaparcia u dzieci? Jak karmić dziecko, które cierpi na zaparcie i kiedy podać leki?

Jak rozpoznać zaparcia u niemowlaka?

Jeśli dziecko robi kupkę rzadziej, niż to przewidują normy, podczas załatwiania pręży się, napina i wyraźnie męczy, prawdopodobnie cierpi na zaparcie. Wygląd stolca także odbiega od normy: kupa jest zazwyczaj twarda, spieczona, czasem przypomina kozie bobki, bywa, że widać w niej ślady świeżej krwi. Dzieciom z zaparciem dokuczają także inne objawy. Takie maluchy częściej cierpią na wzdęcia i bóle brzucha. Bywa, że nie chcą jeść, są rozdrażnione, mają złe samopoczucie, nie chcą się bawić. Wstrzymywanie się od zrobienia kupy wywołuje też czasem popuszczanie półpłynnego stolca.

Skąd biorą się zaparcia nawykowe?

U dzieci najczęściej występuje zaparcie czynnościowe związane z mechanizmem błędnego koła. Polega ono na tym, że maluch w przeszłości podczas robienia kupy odczuł ból albo z jakiegoś powodu (np. podróży) nie załatwił się przez 1–2 dni (a po tym czasie wypróżnienie stało się trudniejsze). Dziecko zaczyna się bronić przed załatwieniem, bo boi się, że sprawi mu ono trudność, a nawet ból. Ponieważ powstrzymuje się coraz częściej, ilość zalegającego w jelicie kału rośnie, a samo jelito ulega rozciągnięciu. Słabsze stają się też wysyłane przez organizm sygnały, które informują, że już pora na kupę. W ten sposób dziecko coraz dłużej potrafi powstrzymać się od wypróżnienia (które staje się coraz bardziej męczące i bolesne) i koło się zamyka.

 

W jaki sposób można pomóc niemowlęciu?

Co zrobić, kiedy niemowlę nie może zrobić kupy? Przede wszystkim zadbaj o to, by dziecko dużo piło – dzięki temu kupa będzie luźniejsza, a co za tym idzie – łatwiej będzie ją dziecku zrobić. Po konsultacji z lekarzem możesz także zrobić dziecku lewatywę lub zastosować czopki glicerynowe, które ułatwią usunięcie spieczonej części kupy. Pamiętaj jednak, że to metoda ostateczna i nie powinno się jej stosować zbyt często, ponieważ nie leczy ona zaparcia, a jedynie pomaga w danym momencie.

Kupa do nocnika

Jeśli twoje dziecko korzysta już z nocnika, powinnaś przyzwyczaić je do regularnego robienia kupy. Dlatego przez pierwsze kilka dni sadzaj go na nocniku po każdym głównym posiłku (wtedy jelita intensywniej pracują). Maluch musi posiedzieć na nim 5–10 minut i ponaprężać się. Nie chodzi o to, aby dziecko za wszelką cenę załatwiło się, ale by nabrało nawyku wypróżniania się. Za którymś razem na pewno się uda.

Jak powinna wyglądać dieta przy zaparciach?

Jeśli karmisz dziecko wyłącznie piersią, przystawiaj go często, by dostarczyć mu dużo płynów. „Butelkowego” niemowlaka między posiłkami dopajaj wodą albo łagodnymi herbatkami ziołowymi. Jeśli maluch ma skłonności do zaparcia, lepiej, aby pierwszym wprowadzanym do diety produktem nie było tarte jabłko (ma działanie zapierające) ale np. przecier warzywny (to spora dawka czyszczącego jelita błonnika). Dobrze jest także menu takiego malucha rozszerzać na początek o nieklarowne soki (ułatwiają wypróżnienia), a dopiero później o inne dania. Starszemu dziecku zwiększ ilość soku np. z buraka, unikaj natomiast podawania kaszek ryżowych i kukurydzianych, bo zapierają. Gdy dziecko zaczyna powracać do stałego rytmu robienia kupy, możesz zacząć stosować u niego dietę bogatą w błonnik (wcześniej mogłaby ona spowodować bóle brzucha oraz wzdęcia).

Polecamy:
Doładuj
Przeładuj