GRY
 
 

Noworodek nie może zrobić kupki?

Zaparcia u noworodka zdarzają się bardzo rzadko. Dlatego zanim zaczniesz się martwić, że twoje dziecko cierpi na zaparcia, weź pod uwagę to, że każdy człowiek ma indywidualny cykl wypróżnień.

zaparcie u noworodka, pielucha
fot. Panthermedia

Jak często noworodek robi kupkę?

Generalnie małe dziecko zwykle robi kupę raz dziennie, a czasem częściej (dzieje się tak przede wszystkim w przypadku karmienia piersią). Cykl wypróżniania dziecka nie musi jednak dokładnie pokrywać się z twoim. Więc to, że niemowlę wypróżnia się rzadziej niż ty, nie musi wcale oznaczać zaparcia. Są dzieci, które robią kupę raz na kilka dni i nie jest to zaparcie!
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Kiedy można mówić o zaparciu?

Jest kilka objawów, dzięki którym poznasz, że noworodek ma zaparcie. Jeśli jednak takie objawy nie towarzyszą wypróżnieniom twojego dziecka, nie masz powodów do niepokoju.
  • Dziecko podczas robienia kupki pręży się, napina. Widać wyraźnie, że niemowlę ma kłopoty z brzuszkiem.
  • Niemowlę ma twardy brzuch. Staje się on miękki dopiero po zrobieniu kupy.
  • Kupa ma postać twardych kulek, jest zbita, można w niej znaleźć nawet ślady krwi.

Jak pomóc noworodkowi z zaparciem?

Tak małe dziecko trzeba pokazać lekarzowi. Bywa (choć naprawdę rzadko), że przyczyną zaparć jest alergia pokarmowa. Konieczna może być wtedy nowa mieszanka mleczna dla niemowląt. W innych sytuacjach dziecku może pomóc kilka łyków wody (ale o tym też powinien zdecydować pediatra). Natomiast w żadnym wypadku na własną rękę nie stosuj u niemowlaka środków przeczyszczających, lewatywy ani herbatek ziołowych!

Zobacz, jak wykonać skuteczny masaż brzuszka u niemowląt
Doładuj
Przeładuj