zaparcia u noworodka
fot. Panthermedia

Czy brak kupki oznacza, że noworodek cierpi na zaparcia?

Spodziewasz się, że noworodek będzie robił kupkę codziennie. Ale nie koniecznie musi się tak zdarzyć. Dużo zależy od tego, czy karmisz go piersią czy sztucznie. Zanim zaczniesz się martwić, że twoje dziecko cierpi na zaparcia, sprawdź, jak one rzeczywiście się objawiają
Małgorzata Wódz
zaparcia u noworodka
fot. Panthermedia

Zaparcie u noworodka nie zawsze wiąże się z brakiem kupki. Owszem, dziecko karmione butelką powinno wypróżniać się codziennie, ale już zdrowy, karmiony wyłącznie piersią noworodek może robić to o wiele rzadziej.

Zaparcie u noworodka karmionego piersią

Noworodek karmiony piersią może wypróżniać się raz dziennie, a także raz na kilka dni. I nie mówimy wtedy o zaparciu, jeśli kupka noworodka jest prawidłowej konsystencji. W takim przypadku brak kupki nie jest ani niczym dziwnym, ani tym bardziej niepokojącym. Mleko mamy jest trawione prawie w stu procentach, więc w jelitach mało zostaje do wydalenia. 
O zaparciu mówimy dopiero gdy:

  • noworodek wypróżnia się rzadziej niż zwykle i z widocznym trudem (a nawet bólem)
  • kupka jest mniejsza niż zwykle i wygląda inaczej – ma formę twardych, suchych kulek
  • noworodek zaczyna gorzej jeść i spać
  • ma wzdęty brzuszek, który boli przy lekkim uciskaniu.
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Zaparcie u noworodka karmionego sztucznie

Dziecko, które pije mleko modyfikowane, powinno robić kupkę codziennie (np. 1-4 razy na dobę) lub prawie codziennie. O zaparciu u noworodka karmionego sztucznie mówimy, gdy pojawią się następujące objawy:

  • kupka pojawia się mniej niż 5 razy w tygodniu
  • noworodek robi ją z wysiłkiem pręży się, napina, widać, że ma kłopoty z brzuszkiem
  • ma twardy brzuch, który po zrobieniu kupki staje się miękki
  • kupka jest twarda, zbita, można w niej znaleźć nawet ślady krwi.


Zaparcia często pojawiają się u noworodków, gdy przechodzą z piersi na mleko modyfikowane. Przyczyną zaparć bywa niewłaściwe przygotowanie mieszanki. Rodzice dosypują więcej mleka niż poleca producent na opakowaniu. Czasem, jeśli problem nie mija, konieczna jest zmiana mleka modyfikowanego na inne, które ma lepszy dla dziecka skład.

Zaparcia w pierwszym miesiącu życia dziecka zawsze wymagają konsultacji z pediatrą. Czasem ich przyczyna jest inna niż niewłaściwy sposób karmienia. Często odpowiada za nie słaba praca mięśni układu pokarmowego. Niezwykle rzadko jednak kłopoty z wypróżnianiem są wywołane wadą anatomiczną układu pokarmowego dziecka (choroba Hirschsprunga) lub chorobą metaboliczną.

Jak pomóc noworodkowi z zaparciem?

Sposób postępowania zależy od przyczyny zaparć, którą pomoże ustalić lekarz. Bywa (choć naprawdę rzadko), że odpowiada za nie alergia pokarmowa. Konieczna może być wtedy nowa mieszanka mleczna dla niemowląt. W innych sytuacjach dziecku może pomóc kilka łyków wody (ale o tym też powinien zdecydować pediatra). W żadnym wypadku na własną rękę nie stosuj u noworodka czopków, środków przeczyszczających, lewatywy ani herbatek ziołowych!

Problemy z wypróżnianiem mogą powodować podrażnienie skóry na pupie. Przy każdym przewijaniu dziecka stosuj krem ochronny, aby nie doszło do kłopotliwych odparzeń. Smaruj go cienką warstwą.Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy