GRY
 
 

Zaplanuj dzień maluszka

Malutkie dzieci bardzo, ale to bardzo potrzebują porządku. Nie w pokoju, ale w rozkładzie dnia. Wtedy są... grzeczniejsze!

mama, niemowlę
Noworodek żyje we własnym rytmie: je i zasypia wtedy, kiedy tego potrzebuje, także w środku nocy. Nie ma rady, trzeba się do niego dostosować, bo takie maleństwo nie jest w stanie najeść się i wyspać na zapas. Od początku warto jednak uczyć je odróżniania dnia od nocy, a także wyłapywać stałe punkty w jego harmonogramie (np. pory pobudki) i dopasowywać do nich resztę: ubieranie, kąpiel itd. Jak zatem powinien wyglądać udany dzień niemowlaka? Podpowiedzi znajdziesz w naszym planie dnia. Nie wprowadzaj go jednak jak w wojsku, tylko zmodyfikuj tak, by idealnie pasował do ciebie i twojego maluszka.

Oczywiście nie zawsze wszystko idzie jak w zegarku. Czasem dzieje się coś, co sprawia, że cały plan bierze w łeb: rosnące ząbki nie pozwalają dziecku zasnąć, lekarz wyznaczył wizytę na porę drzemki, zasiedzieli się goście… Nie sposób uniknąć takich sytuacji. Najważniejsze, by życie dziecka nie składało się z samych niespodzianek.

Godzina 7:00 - pobudka i mycie

Najważniejsze, by smyk codziennie wstawał z grubsza o tej samej godzinie. Dzięki temu jest wyspany i wypoczęty, a wieczorem nie ma kłopotów z zasypianiem. Najlepiej dostosować się do dziecka i konsekwentnie kłaść je o stałej porze. Jeśli jednak godzina, o której wstaje twój bobas, jest dla ciebie absolutnie nie do przyjęcia, możesz spróbować go trochę przestawić: kładź go spać odrobinę później (najlepiej stopniowo – pół godziny, godzinę), a gdy obudzi cię o świcie, nakarm go „w trybie nocnym” – przy małej lampce i zasłoniętych oknach. Spróbuj jeszcze utulić do snu. Po przebudzeniu przywitajcie dzień razem: pouśmiechajcie się do siebie, razem rozsuńcie zasłony itd. Ważna jest także poranna toaleta – przewijanie, mycie, przebieranie w dzienne ubranko. Dzięki temu malec uczy się, że w ciągu dnia nie chodzi się w tym, w czym się spało, że trzeba się umyć.
Redakcja poleca: Co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów? [SONDA ULICZNA]
O to, co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów na swoje dzieci zapytaliśmy przechodniów. Zobacz co mieli do powiedzenia - to nie były miłe słowa!

Godzina 7:30 - pierwsze śniadanie

Jeśli karmisz piersią, na pierwsze śniadanie podaj bobasowi swoje mleko. Starszakowi zaproponuj pożywny posiłek, który da mu energię na cały dzień, np. owsiankę z mlekiem, kaszkę pszenną, grahamkę z serem i pomidorem, a do tego kakao.

Godzina 8:00 - samodzielna zabawa

Wyspany i najedzony maluch zwykle ma doskonały humor, więc chętnie pobawi się pod twoim okiem sam. Młodsze niemowlę możesz ułożyć z grzechotką w leżaczku lub na edukacyjnej macie. Starszaka wsadź do kojca lub posadź na dywanie i połóż obok niego kilka ulubionych zabawek (ale nie za dużo, bo dziecko nie będzie wiedziało, czym się zająć).

Godzina 9:00 - drugie śniadanie

Powinno być lekkie – by maluch miał później ochotę na zjedzenie obiadu, a jednocześnie wartościowe – by dostarczyło do organizmu cenne składniki. Możesz podać dziecku owoc, jogurt, herbatniczka dla niemowląt.

Godzina 9:30 - dłuższa drzemka

Pory drzemek wyznacza dziecko, co nie znaczy, że zawsze zasypia bez problemu. Gdy widzisz, że jest zmęczone, sama ułóż je do snu, nawet jeśli nie bardzo mu się to podoba. Aby jednak dzień nie mylił się smykowi z nocą, nie zasłaniaj okien, nie kładź go w pościeli, tylko na kocyku, nie staraj się, by w domu panowała idealna cisza. Uwzględniaj pory jego drzemek, planując spacery, zakupy, w miarę możliwości wizyty w przychodni. I pamiętaj: nie staraj się, by dziecko spało w dzień jak najdłużej, bo nie będzie mogło zasnąć wieczorem.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!