GRY
 
 

Zapłodnienie, czyli jak powstaje życie

Aby doszło do zapłodnienia, plemnik i komórka jajowa muszą spotkać się w odpowiednim miejscu i czasie. To pierwszy etap powstawania nowego życia. Opisujemy go krok po kroku i sprawdzamy, co dzieje się potem, gdy dochodzi do implementacji, czyli zagnieżdżenia zarodka.

Co się dzieje w organizmie po zapłodnieniu?

W ciągu 4-5 dni po zapłodnieniu zachodzą szybkie podziały i powstaje blastocysta – kula, składająca się z ok. 100 komórek i otoczona trofoblastem. Nowe życie jest jeszcze za małe, żeby je dostrzec gołym okiem. W 7. dniu pojawiają się wypustki (tzw. kosmówka) wnikające w błonę wyściełającą jamę macicy i umożliwiające zarodkowi przyczepienie się do jej ściany. Jeśli ten proces się powiedzie, a nie jest on łatwy (40 proc. zapłodnień kończy się niepowodzeniem na tym właśnie etapie), kobieta dowie się wkrótce, że zostanie matką, ponieważ zaczynają się pojawiać pierwsze objawy ciąży.

Gdy zarodek „wykopie” sobie w ścianie macicy mieszkanie, uzyska dostęp do pożywienia składającego się z tłuszczów, białek, cukrów i innych substancji odżywczych. Krew z pękniętych naczyń włosowatych macicy przepływa do przestrzeni przy podstawie zarodka i z powrotem do żył matki. Ta podstawa zaczyna rozrastać się, wnikając maleńkimi wypustkami (mikrokosmkami) do błony wyściełającej jamę macicy. Mikrokosmki i podstawa, która staje się coraz grubsza, utworzą łożysko.

Blastocysta, jeszcze przed zagnieżdżeniem, wysyła matce sygnały chemiczne. Hormony – ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG wykrywa się w moczu kobiety za pomocą prób ciążowych) pobudza ciałko żółte w jajniku do wytwarzania progesteronu, który zapobiega wystąpieniu miesiączki, a tym samym utracie ciąży. W pierwszych 3 miesiącach ciąży łożysko stopniowo przejmuje funkcję wytwarzania progesteronu, podtrzymującego ciążę.
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

O czym należy pamiętać przed zapłodnieniem?

Przyszli tatusiowie! Pamiętajcie, że gorące kąpiele oraz noszenie obcisłych dżinsów i slipów może zwiększyć temperaturę jąder i hamować wytwarzanie plemników. Dojrzewają one najlepiej w temperaturze niższej od temperatury ciała. Tak więc panowie noszący luźną bieliznę zwiększają liczbę zdrowych plemników, produkowanych przez ich organizmy.

Mini słowniczek
  • Endometrium wyściółka jamy macicy, w której zagnieżdża się zarodek.
  • Implantacja — zagnieżdżenie się zarodka w macicy.
  • Materiał genetyczny człowieka — informacje zgromadzone w 46 chromosomach ułożonych w 23 pary (jedna para chromosomów determinuje płeć). Geny skupione w chromosomach wyznaczają cechy wrodzone człowieka — wygląd, temperament, skłonność do niektórych chorób itd. W każdej komórce jajowej i plemniku znajduje się połowa liczby chromosomów obecnych w każdej innej komórce ludzkiego ciała — po ich połączeniu powstaje zygota, zawierająca pełny zestaw 46 chromosomów, rozwijająca się w zarodek.
  • Trofoblast — tkanka zarodkowa, która bierze udział w tworzeniu łożyska.
  • Zygota — nowa komórka powstająca z połączenia plemnika i komórki jajowej.
Konsultacja: dr Marzenna Padzik-Moczydłowska, ginekolog-położnik

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj