Jak dochodzi do zapłodnienia (film)

Jak dochodzi do zapłodnienia? Zanim plemnik dotrze do komórki jajowej musi pokonać wiele przeszkód: odległość, kwaśne środowisko pochwy, śluz blokujący ujście szyjki do pochwy. Co dzieje się tuż po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik? Obejrzyj nasz film.
Jak dochodzi do zapłodnienia? Do zapłodnienia dochodzi wtedy, gdy plemnik wnika do komórki jajowej. Zazwyczaj następuje to pomiędzy 13 a 15 dniem przed kolejną miesiączką. 

Gdy plemnik dotrze do komórki jajowej, musi pokonać jej błonę. Pomagają mu w tym enzymy znajdujące się w torebce na główce plemnika. Rozpuszczają one ochronną powłokę, dzięki czemu plemnik dostaje się do środka i zapładnia komórkę jajową (na filmie widać to w powiększeniu). Zobacz, w jaki sposób dochodzi do zapłodnienia. 

W jaki sposób dochodzi do zapłodnienia?

Aby doszło do zapłodnienia, muszą zostać spełnione określone warunki. Konieczna jest penetracja pochwy, a także wytrysk nasienia (plemniki muszą przedostać się z członka do pochwy). Plemniki wnikają do dróg rodnych przez kanał szyjki macicy.

Zapłodnienie jest możliwe przed owulacją oraz w okresie dni płodnych. Komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graffa. Od tego momentu przez 24 godziny może dojść do jej zapłodnienia. Jeśli w tym czasie plemnik trafi na komórkę jajową, drąży otwór w jej osłonce i wnika do środka – wtedy dochodzi do zapłodnienia. 

Jak szybko dochodzi do zapłodnienia po stosunku?

Plemniki mogą przetrwać w ciele kobiety około trzech dni, a w przypadku szczególnie żywotnych plemników może to być nawet pięć dni.

Warto wiedzieć, że nie zawsze penetracja i wytrysk nasienia są równoznaczne z zajściem w ciążę. Ciąża rozwija się dopiero wtedy, gdy zarodek (zapłodniona komórka jajowa) znajdzie się w macicy i zagnieździ się w błonie śluzowej (zajmuje to ok. 72 godziny).

Jeśli kobieta zajdzie w ciążę, po około 10 dniach może u siebie zauważyć objawy zapłodnienia. Są nimi między innymi ból i tkliwość piersi, przemęczenie i senność, ból brzucha. 
Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, możesz obliczyć, kiedy doszło do zapłodnienia. Pomoże ci w tym nasz kalkulator zapłodnienia

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy