kobieta, ciąża, ciało w ciąży, kobieta w ciąży
fot. Maksim Šmeljov - Fotolia.com

Zaprogramuj z nami przyszłe zdrowie swojego dziecka

Już od momentu poczęcia, a nawet wcześniej (gdy zaczynasz planować ciążę) masz wpływ na zdrowie swojego dziecka w przyszłości. Prawidłowo zbilansowana dieta rodziców przed poczęciem, w trakcie ciąży oraz w pierwszych latach życia dziecka to klucz do sukcesu.
kobieta, ciąża, ciało w ciąży, kobieta w ciąży
fot. Maksim Šmeljov - Fotolia.com

Czy wiesz, że prawidłowo zbilansowana dieta przyszłej mamy oraz karmienie wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia mogą obniżyć ryzyko zachorowania dziecka na choroby takie jak np. otyłość czy cukrzyca w przyszłości.

NUTRICIA Profutura Program został stworzony dla mam, aby mogły dowiedzieć się jak najwięcej o zasadach wczesnego programowania żywieniowego. Jest on źródłem informacji, ale i narzędzi wspierających mamę na etapie wczesnego macierzyństwa.

Przyszłość naszych dzieci

Wielkie znaczenie na przyszłość naszych dzieci mają nie tylko geny, ale również czynniki środowiskowe, takie jak:
  • styl życia (aktywność fizyczna i psychiczna mamy),
  • stan zdrowia rodziców,
  • poziom stresu,
  • stopień zanieczyszczenia środowiska i obciążenia toksynami (np. dym tytoniowy),
  • warunki socjoekonomiczne,
  • sposób żywienia przyszłej mamy (i taty), i to już przed poczęciem dziecka.
Nie działają one bezpośrednio na kod genetyczny, ale oddziałują właśnie na elementy epigenomu – tzw. "drugiego kodu", który jest odpowiedzialne za adaptację do otoczenia przez zmianę aktywności konkretnych genów.

Fundamenty zdrowia dzieci w przyszłości

Kluczowe elementy w kształtowaniu metabolizmu oraz prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka w przyszłości to prawidłowo zbilansowana dieta kobiety w ciąży oraz później w okresie karmienie piersią. To właśnie w czasie ciąży wpływasz na preferencje smakowe swojego dziecka, poprzez smak pokarmów przenikający przez płyn owodniowy.
Dla niemowlaka najlepsze jest wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia. Wpływ żywienia na jego rozwój maleje i utrwala się z wiekiem.  Zgodnie z zasadami programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia dziecka, dla jego zdrowia w przyszłości ogromne znaczenie ma sposób jego żywienia w okresie niemowlęcym i wczesnego dzieciństwa.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy