zarodki, in vitro, inseminacja, sztuczne zapłodnienie, laboratorium in vitro, monitoring zarodków
fot. Gyncentrum

Monitoring zarodków jak w reality show

W jednej z katowickich klinik można podglądać rozwijające się zarodki jak w reality show. Wykorzystywany jest do tego... mający 114 lat patent na animację poklatkową.
Joanna Karwat
Konsultacja: dr n. biol. Wojciech Sierka
zarodki, in vitro, inseminacja, sztuczne zapłodnienie, laboratorium in vitro, monitoring zarodków
fot. Gyncentrum
Nawet 300 zdjęć na dobę mają robione zarodki, rozwijające się w specjalnym inkubatorze w katowickiej Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Wszystko po to, aby zwiększyć szanse na ciążę z in vitro. Zarodkom przez całą dobę, co kilka minut robione jest zdjęcie. Cała ich seria układa się w poklatkową animację, którą na swoim iPadzie obserwuje biolog. W ten sposób specjaliści są w stanie nieustannie śledzić każdy etap rozwoju zarodka, a co za tym idzie w momencie jego transferu do łona matki, wybrać ten, który będzie miał największe szanse rozwoju.

 Wybór zarodków do zapłodnienia in vitro

- Podglądając zarodki przez 24 godziny możemy prześledzić ich wzrost, wychwytując nawet najdrobniejsze anomalie mogące mieć wpływ na powodzenie ciąży - wyjaśnia dr n. biol. Wojciech Sierka, kierownik laboratorium katowickiej Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. - Co bardzo ważne nie musimy wyjmować zarodków z inkubatorów. Przebywają one cały czas w warunkach, zbliżonych do tych, jakie panują w łonie matki, nie są narażane przez to na działania czynników zewnętrznych, na przykład zmian temperatury - dodaje.

Z innowacyjnego rozwiązania, korzysta dziś nieco ponad 10 proc. największych klinik leczenia niepłodności na świecie, m.in. ośrodki w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii, a także kilka ośrodków w Polsce. Przyszłość metody jest jednak bardzo obiecująca - podkreślają naukowcy.
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.

 Większe szanse na ciążę

Jak pokazują badania opublikowane podczas tegorocznego kongresu European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE) właściwa ocena jakości zarodka zwiększa znacząco powodzenie ciąży będącej efektem in vitro. Naukowcy z Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania zestawili ze sobą 2 grupy kobiet, z czego u jednych rozwijały się zarodki wybrane dzięki monitoringowi, a w drugiej grupie metodą tradycyjnego wyboru. W pierwszym przypadku transfer zakończył się ciążą aż u 54 proc. kobiet, w drugim w 34 proc. przypadków.
 
- Oglądając film stworzony z setek zdjęć, możemy zaobserwować najważniejsze etapy rozwoju embrionu, których do tej pory nie mieliśmy okazji prześledzić. Możemy np. ocenić, jak długo trwało podzielenie się zapłodnionego jaja na dwie, trzy, cztery komórki. To tempo ma wpływ na dalszy rozwój zarodka, a co za tym idzie sukces ciąży. Co więcej, możemy dokonywać wyboru zarodków na różnych etapach rozwoju, obserwując pierwsze niepokojące zmiany i anomalie. Mamy więc pełny obraz rozwoju, coś co było do tej pory niemożliwe - przekonuje dr Sierka.

Zobacz rozwój zarodka na filmie
dr n. biol. Wojciech Sierka
Konsultacja: dr n. biol. Wojciech Sierka

Kierownik laboratorium IVF, Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach

Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy