zasiłek opiekuńczy dla rodziców
fot. Adobe Stock

Zasiłek opiekuńczy będzie nadal wypłacany! A co z rodzicami przedszkolaków?

Szkoły pozostają zamknięte przynajmniej do świąt, a potem dzieci z całej Polski czeka jeszcze dwutygodniowa przerwa w edukacji. Czy rodzice mogą liczyć na zasiłki opiekuńcze z powodu przedłużających się obostrzeń?
Magdalena Drab
zasiłek opiekuńczy dla rodziców
fot. Adobe Stock
Zasiłek opiekuńczy należy się rodzicom dzieci, które nie mogą chodzić do szkół zamkniętych z powodu pandemii. A te pozostają nieczynne co najmniej do 18 stycznia! Czy wszyscy uprawnieni dostaną pieniądze z zasiłku?

Zasiłek opiekuńczy przed świętami 2020

Decyzją rządu szkoły w Polsce będą zamknięte przynajmniej do świąt Bożego Narodzenia. Od 4 stycznia z kolei dzieci w całym kraju czeka przerwa w edukacji, czyli wspólne dla wszystkich ferie zimowe. Co z zasiłkami dla rodziców, którzy muszą opiekować się dziećmi w domach? Premier podkreślił w sobotę, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany na zasadach, jakie obowiązywały wiosną.

„Wszelkie zasady dotyczące zasiłków opiekuńczych będą takie same jak w marcu, kwietniu, maju, czerwcu. A więc osoby, które mają dzieci w wieku takim, który uprawnia do pobierania zasiłku opiekuńczego, znają te zasady” − powiedział Mateusz Morawiecki.

Wszystko wskazuje więc na to, że zasiłki opiekuńcze będą wypłacane także w grudniu 2020 roku oraz w styczniu 2021 roku. Wcześniej, w związku z rozpoczęciem nauki zdalnej przez uczniów klas I-III, świadczenie zostało przywrócone od 9 do 29 listopada.
Nie wiadomo jednak, czy do zasiłku będą mieli prawo rodzice dzieci w wieku przedszkolnym, którzy nie zdecydowali się na posłanie dziecka do przedszkola, mimo tego, że placówka jest czynna (taka możliwość istniała w marcu).
Zasiłek opiekuńczy należy się rodzicom dzieci do 8 lat, dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Zwykły zasiłek opiekuńczy przysługuje przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci) i wynosi 80% pensji.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Becikowe 2018: jak otrzymać pieniądze na dziecko? [WIDEO]
Co to jest becikowe? W jakiej wysokości jest przyznawane świadczenie, gdzie należy złożyć wniosek i jakie musisz przygotować dokumenty?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy