zasiłek opiekuńczy dla lekarzy
fot. Adobe Stock

Dzieci lekarzy BEZ prawa do nauki zdalnej? Mają siedzieć w świetlicach. „Ręce opadają”

Lekarze walczący z koronawirusem nie mają prawa do zasiłku opiekuńczego, przez co ich dzieci muszą spędzać czas bezczynnie w świetlicach zamiast uczyć się zdalnie. O zmianę absurdalnych przepisów wystąpił prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
Magdalena Drab
zasiłek opiekuńczy dla lekarzy
fot. Adobe Stock
Większość dzieci do 8. roku życia uczy się obecnie zdalnie w domach, podczas gdy ich rodzice mają prawo pobierać zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia szkół. Jeszcze do niedawna nie dotyczyło to jednak dzieci... lekarzy zaangażowanych w walkę z Covid-19. Medykom nie przysługiwał bowiem zasiłek opiekuńczy, a ich dzieci musiały przesiadywać bezczynnie w szkolnych świetlicach.

Zasiłek opiekuńczy nie dla lekarzy?

Zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia szkół jest ponownie wypłacany od 9 listopada i należy się rodzicom dzieci do 8 lat. Ale nie wszystkim! Jeszcze do niedawna nie mieli do niego prawa rodzice zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19. W praktyce oznaczało to, że dzieci lekarzy musiały siedzieć w świetlicach, w których nie miały zapewnionej nauki zdalnej.

„Zgodnie z przepisami osoby te nie mają prawa do pobierania zasiłku opiekuńczego, ponieważ szkoła podstawowa ma obowiązek zapewnić opiekę ich dzieciom uczęszczającym do klas I–II” − powiedział rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, w rozmowie z serwisem InnPoland.

Dlaczego dzieci lekarzy oraz ich rodzice, którzy na pierwszej linii frontu narażają własne zdrowie, walcząc z pandemią, mają być traktowani w tak absurdalny sposób? Nie rozumieją tego ani zdenerwowani sytuacją medycy, ani prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Andrzej Matyja, który zwrócił się do Ministra Edukacji i Nauki z prośbą o pilną zmianę przepisów.

Jak donosi serwis gazetaprawna.pl, dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla lekarzy i innych osób zaangażowanych w ochronę zdrowia zostanie jednak przyznany. 19 listopada zareagowało Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, wysyłając do ZUS nową interpretację przepisów: medycy będą mogli ubiegać się o zasiłek, jeśli zostaną z dziećmi w domach.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Becikowe 2018: jak otrzymać pieniądze na dziecko? [WIDEO]
Co to jest becikowe? W jakiej wysokości jest przyznawane świadczenie, gdzie należy złożyć wniosek i jakie musisz przygotować dokumenty?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy