zasiłek opiekuńczy po świętach
fot. Adobe Stock

Czy będą zasiłki covidowe dla rodziców na czas przerwy świątecznej i ferii?

Zasiłek opiekuńczy może być wypłacany m.in. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia placówki opiekuńczej. A co z pomocą finansową dla rodziców w czasie przerwy świątecznej i ferii zimowych, które są ujęte w kalendarzu szkolnym?
Magdalena Drab
zasiłek opiekuńczy po świętach
fot. Adobe Stock
Zasiłek opiekuńczy przysługuje m.in. tym rodzicom, którzy z powodu nieprzewidzianego zamknięcia szkół opiekują się dziećmi w domach. Przed nami jednak przerwa świąteczna oraz ferie zimowe, czyli dni wolne, które wynikają z kalendarza szkolnego, są więc zapowiedziane i przewidziane.

Zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia szkól: co ze świętami i feriami?

Szkoły będą zamknięte do świąt Bożego Narodzenia. Potem dzieci zostaną jeszcze w domach na czas przerwy międzyświątecznej do 3 stycznia, a następnie będą odpoczywać od nauki w trakcie ferii zimowych do 17 stycznia. Co z zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców za tak długi okres pozostawania z dziećmi w domu? Rodzice mogą korzystać ze zwykłego świadczenia opiekuńczego przez 60 dni w roku. Ale okazuje się, że zasiłek opiekuńczy może być wypłacany tylko w przypadku choroby dziecka lub nieprzewidzianego zamknięcia szkół. A święta i ferie to przecież zapowiedziane dni wolne od szkoły.

„Zasiłek ustawowo przysługujący, czyli te 60 dni, może rodzic wziąć, kiedy chce, tu nie ma zastosowania. Proszę pamiętać, że to jest na ten czas, gdy dziecko jest chore i rodzic ma zwolnienie na chore dziecko, oraz w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia placówki opiekuńczej” − wyjaśnia rzeczniczka wrocławskiego ZUS-u, Iwona Kowalska-Matis, cytowana przez portal gazetawroclawska.pl.

Czy zatem rodzice uczniów dostaną pieniądze z zasiłku w grudniu i styczniu? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany tylko wtedy, gdy rząd doprecyzuje zapis ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Aby zaś rodzice otrzymali pieniądze ze zwykłego świadczenia opiekuńczego, niezbędna jest zmiana ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Becikowe 2018: jak otrzymać pieniądze na dziecko? [WIDEO]
Co to jest becikowe? W jakiej wysokości jest przyznawane świadczenie, gdzie należy złożyć wniosek i jakie musisz przygotować dokumenty?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy