zasiłek opiekuńczy na kwarantannie
fot. Adobe Stock

Będzie nowy ZASIŁEK za kwarantannę! Kto dostanie pieniądze?

Zasiłek opiekuńczy otrzymają osoby, które muszą opiekować się dzieckiem lub innym członkiem rodziny przebywającym na obowiązkowej kwarantannie. Nowe zasady wypłacania zasiłku opiekuńczego z powodu koronawirusa zostały ogłoszone na początku listopada.
Magdalena Drab
zasiłek opiekuńczy na kwarantannie
fot. Adobe Stock
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa obowiązywał do 20 września. Teraz zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów zasiłek dostaną osoby, które musiały zrezygnować z pracy, by opiekować się rodziną na kwarantannie.

Zasiłek opiekuńczy za kwarantannę: nowe zasady

Rodzice, którzy muszą zająć się dzieckiem lub innym członkiem rodziny przebywającym na przymusowej kwarantannie lub w izolacji, otrzymają zasiłek opiekuńczy. Nowe rozporządzenie dotyczące zasad wypłacania zasiłku opiekuńczego zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w poniedziałek, 2 listopada.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Kto dostanie zasiłek opiekuńczy?

Z prawa do zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać osoby ubezpieczone (zatrudnione na umowie o pracę, umowie zlecenie oraz prowadzące działalność gospodarczą). Zasiłek opiekuńczy należy się rodzicom chorego dziecka do lat 14 oraz osobom, które są zwolnione z obowiązku pracy, bo sprawują osobistą opiekę nad:
  • chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności 
  • innym chorym członkiem rodziny
Zasiłek opiekuńczy według nowych zasad ma być wypłacany za czas opieki nad osobą w kwarantannie.

Co trzeba zrobić, by dostać zasiłek opiekuńczy za kwarantannę?

Uzyskanie zasiłku opiekuńczego za kwarantannę ma być proste: wystarczy wypełnić i podpisać odpowiedni wniosek.

„Podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego (...) jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, (...) poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych” − napisano w Dzienniku Ustaw.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy za kwarantannę wypełnia się według standardowego wzoru obowiązującego podczas ubiegania się o zasiłek opiekuńczy. Oświadczenie można pobrać ze strony ZUS.

Ważne! Pracodawca ma prawo sprawdzić, czy osoba uprawniona do zasiłku opiekuńczego rzeczywiście opiekuje się rodziną na kwarantannie. O potwierdzenie danych podanych we wniosku pracodawca może wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Rozporządzenie wchodzi w życie od wtorku, 3 listopada. Ale uwaga: wypłatę zasiłku otrzymają także osoby, które opiekowały się rodziną na kwarantannie wcześniej, od 24 października.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy za kwarantannę?

Zasiłek opiekuńczy to równowartość:
  • 80 procent wynagrodzenia naliczanego od podstawy wynagrodzenia zasadniczego w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę,
  • przeciętnego miesięcznego przychodu, wyliczonego na podstawie ostatnich 12 miesięcy i pomniejszonego o 13,71 procent - w przypadku pracy na zlecenie o dzieło lub prowadzenia działalności gospodarczej.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy