Zmiany w świadczeniach na dziecko
fot. Adobe Stock

Świadczenia ZAMROŻONE! Rząd zadecydował w sprawie zmiany progów dochodowych i wysokości zasiłków

Przez kolejne trzy lata świadczenia rodzinne pozostają bez zmian. Rodziny, które korzystają z pomocy państwa, nie otrzymają dodatkowych pieniędzy. Ci, którzy wierzyli, że rząd podniesie progi dochodowe – zostają z niczym. Podobnie jak rodziny, których sytuacja finansowa się polepszyła – nawet nieznacznie.
Hanna Szczesiak
Zmiany w świadczeniach na dziecko
fot. Adobe Stock
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w tym roku przypada termin weryfikacji progów dochodowych oraz wysokości świadczeń przysługujących polskim rodzinom. Decyzją rządu świadczenia, w tym zasiłek rodzinny oraz becikowe, zostają „zamrożone” na kolejne lata – od 1 listopada 2021 r. do 30 października 2024 r. 

Progi dochodowe świadczeń na dziecko bez zmian

Co ta decyzja oznacza dla rodziców? Aby otrzymać zasiłek rodzinny w kolejnych latach, dochód na osobę nie może przekraczać 674 zł lub 764 zł w przypadku rodziny wychowującej niepełnosprawne dziecko. Nie zmieni się również próg dochodowy uprawniający do utrzymania becikowego – wynosi on 1922 zł. Obecne kryteria obowiązują już od 2015 roku – w 2018 roku, podobnie jak w tym roku, rząd nie zdecydował się podnieść progów. Rodzice, których sytuacja finansowa nieco się poprawi i przekroczą próg, stracą więc prawo do świadczenia.

„Przyjęta przez rząd strategia prowadzi do stopniowego wygaszania zasiłków na dzieci i wypadania z systemu wsparcia coraz większej liczby rodzin” – przekonuje prof. Piotr Broda-Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Zdaniem eksperta rząd nie bierze uwagi rosnącej inflacji i opiera swoją decyzję jedynie na danych z ubiegłych lat.

Nie zmienią się kwoty świadczeń

Nie tylko progi dochodowe pozostaną bez zmian. Rodzice nie mogą również liczyć na podniesienie kwoty wypłacanych świadczeń.
  • Zasiłek wychowawczy, czyli dodatek dla rodzica opiekującego się dzieckiem na urlopie wychowawczym wciąż będzie wynosił 400 zł.
  • Tzw. kosiniakowe zostaje utrzymane w kwocie 1000 zł.
  • Becikowe również będzie wynosiło 1000 zł.
  • W przypadku specjalnego zasiłku opiekuńczego również nic się nie zmieni – będzie on wynosił 620 zł.
  • Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wciąż będzie wnosiła 215,84 zł.

Swoją decyzję rząd motywuje m.in. zmianą kryteriów przyznawania świadczenia w ramach programu 500 plus. Od lipca 2019 roku pieniądze są wypłacane na każde dziecko, nie tylko drugie i kolejne, co oznacza, że niemal wszyscy rodzice mogą korzystać z pomocy finansowej państwa. Z powodu inflacji 500 plus ma dziś jednak niższą wartość – jak szacują specjaliści, obecnie warte jest (porównując ceny produktów spożywczych) tylko 419 zł, a za trzy lata jego wartość spadnie do 407 złotych.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy