GRY
 
 

Uwaga: zmiany w zasiłkach rodzinnych!

Od 1 listopada 2015 r. o 100 zł wzrosło kryterium dochodowe, które uprawnia do pobierania zasiłku rodzinnego. Sprawdź, co zrobić, żeby dostać zasiłek.

zasiłek rodzinny
fot. Fotolia
Od 1 listopada 2015 r. zasiłek rodzinny przysługuje tym rodzinom, w których dochód na rodzinę nie przekracza 674 zł netto, a nie tak jak było do tej pory – 574 zł netto. Wzrośnie też sama kwota zasiłku (czytaj niżej) .

Sprawdź czy należy ci zasiłek: przelicz dochód na osobę

Żeby sprawdzić, czy ci się należy zasiłek, dodaj wszystkie wasze dochody, następnie podziel przez liczbę miesięcy, z których obliczasz dochody (z ostatnich 3, 6 i 12 miesięcy), a następnie podziel przez liczbę osób w rodzinie, czyli rodziców i dzieci. Nawet jeśli mieszkacie z dziadkami, nie są oni brani pod uwagę przy obliczaniu zasiłku rodzinnego. 
Redakcja poleca: Kosiniakowe 2017: Sprawdź, czy ci przysługuje? [WIDEO]
Pracujesz na umowie o dzieło, jesteś studentką, albo osobą bezrobotną? - zobacz jak otrzymać zasiłek na dziecko. Dowiedz się, dlaczego warto złożyć wniosek w ciągu trzech miesięcy po urodzeniu dziecka?

Komu przysługuje zasiłek rodzinny?

Zasiłek przysługuje na każde dziecko w rodzinie, które:
  • nie ukończyło 18 lat
  • uczy się i nie ukończyło 21 lat
  • kontynuuje naukę w szkole wyższej, ma orzeczony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności i nie ukończyło 24. roku życia.

Ile aktualnie wynosi zasiłek rodzinny? 

Od listopada 2015 r. zasiłek rodzinny na dziecko 0-5 lat wzrósł z 77 zł do 89 zł; a na dzieci między 6. a 18. rokiem życia – ze 106 zł do 118 zł.

Dzieci, w wieku 19-23 lata, które kontynuują naukę dostaną miesięcznie 129 zł, a nie tak jak do tej pory 115 zł.

Wzrósł też dodatek dla samotnych rodziców

Od początku listopada dodatek z tytułu samotnego rodzicielstwa wynosi 185 zł (wcześniej: 170 zł) na każde dziecko, ale nie więcej niż 370 zł na wszystkie dzieci.

Becikowe bez zmian

Na razie nie zmienia się kryterium dochodowe dotyczące becikowego. Nadal becikowe jest przyznawane tylko tym rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 1922 zł netto.

Wydrukuj wzór podania o becikowe

Kiedy kolejne zmiany w zasiłkach?

Kolejny etap wzrostu kryteriów dochodowych zaplanowano dokładnie za dwa lata, na 1 listopada 2017 r. Według planów zostaną one podwyższone o 80 zł. Z kolei za rok, 1 listopada 2016 roku ma wzrosnąć kwota zasiłku – nie wiadomo jednak dokładnie o ile.

Czytaj także: 500 zł na dziecko, czyli jak nie wspierać rodziny
Doładuj
Przeładuj