GRY
 
 

Zaśniad groniasty

Czym jest zaśniad groniasty i czy grozi komplikacjami w ciąży? Zapytaliśmy specjalistę!

Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
ciąża, dziecko, badanie, ginekolog radzi, KTG
fot. Fotolia
Lekarze stwierdzili u ciężarnej koleżanki zaśniad groniasty. Jestem w drugim trymestrze ciąży i boję się, czy to samo mi nie grozi... Zuzia

Ależ nie, proszę się nie denerwować! Zaśniad groniasty jest rzadkim powikłaniem, i to wczesnej ciąży, a nie drugiego trymestru. Kosmki tworzące łożysko ulegają zwyrodnieniu – tworzą się w nich liczne zmiany torbielowate, które wyglądem przypominają grona. Takie nieprawidłowe łożysko nie odżywia płodu, dlatego zarodek rozwija się tylko przez pewien czas, a potem obumiera. Leczenie polega na usunięciu nieprawidłowo rozwijającej się ciąży. Chorobę rozpoznaje się za pomocą USG i oznaczenia stężenia hormonu – gonadotropiny łożyskowej, która osiąga wysokie stężenia.

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj