zaśniad groniasty a kolejna ciąża - leczenie ciąży zaśniadowej
fot. Fotolia

Czy po wyleczeniu zaśniadu groniastego można zajść w kolejną ciążę?

Ciąża zaśniadowa to powikłanie, które może zdarzyć się w 1. trymestrze ciąży. Zaśniad groniasty można wyleczyć, ale czy po przebyciu choroby można zajść w kolejną ciążę? Sprawdź!
Martyna Pstrąg
zaśniad groniasty a kolejna ciąża - leczenie ciąży zaśniadowej
fot. Fotolia
Ciąża zaśniadowa zazwyczaj kończy się sama – poprzez poronienie samoistne. Jeśli nie doszło do niego, zaśniad groniasty usuwany jest chirurgicznie, metodą łyżeczkowania jamy macicy i kanału szyjki macicy. Usunięcie zaśniadu daje około 80% szans na wyleczenie w przypadku zaśniadu całkowitego i 95% – w przypadku ciąży zaśniadowej częściowej. Jeśli kobieta nie planuje więcej ciąży, możliwe jest całkowite usunięcie macicy, by nie zdarzały się kolejne zaśniady groniaste.
Wszystkie usunięte z macicy tkanki poddaje się badaniu histopatologicznemu.
 
W czasie ciąży zaśniadowej można zaobserwować bardzo wysoki poziom hormonu beta hCG – zazwyczaj przekracza on górną granicę normy. Dlatego też podczas leczenia zaśniadu, poziom hormonu z krwi badany jest bardzo często by mieć kontrolę nad jego wzrostem lub spadkiem, ponieważ jego poziom pokazuje, czy choroba nie rozwija się dalej. Najczęściej badanie hormonalne ma miejsce po ok. 3 tygodniach od usunięcia zaśniadu z macicy – po takim czasie można już stwierdzić czy poziom beta hCG opadł. Jeśli podniósł się ponownie, oznacza to, że mamy do czynienia z nawrotem ciąży zaśniadowej.
Niestety w takim przypadku najczęściej dochodzi do przekształcenia się komórek zaśniadowych w komórki nowotworowe, które prowadzą do raka i mogą przenieść się na inne narządy (m.in. forma złośliwa kosmówczaka). Należy wtedy wykonać tomografię komputerową innych narządów (płuc, brzucha, dna miednicy), a także zbadać krew (w tym nadal poziom beta hCG). Leczenie w takim przypadku prowadzone jest poprzez chemioterapię (zastrzyki domięśniowe z metatreksatem), która daje prawie 100% skuteczności.
 
Jeśli po usunięciu zaśniadu groniastego, po 3 tygodniach poziom hormonu spada, kobieta powinna sprawdzać poziom hCG co miesiąc przez pół roku, a później co dwa miesiące aż minie rok. W tym czasie należy także zrezygnować ze starań o dziecko, ponieważ istnieje ryzyko ciąży zagrożonej. Wśród metod antykoncepcyjnych, które czasie leczenia są zabronione są wkładki domaciczne oraz pigułki hormonalne. Po upływie roku można rozpocząć starania o dziecko, należy jednak przed tym wykonać badania genetyczne i być pod opieką lekarza. Ciąża zaśniadowa nie jest przeciwwskazaniem do kolejnej ciąży, jednak jeśli zaśniad zakończył się poronieniem samoistnym należy brać pod uwagę kolejne poronienia lub ciążę zagrożoną.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy grozi ci cukrzyca ciążowa? film
Czy wiesz, że cukrzyca ciążowa przebiega praktycznie bezobjawowo, a może być bardzo groźna dla matki i dziecka? Jak więc ją rozpoznać?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy