zaśniad groniasty częściowy
fot. Fotolia

Czym jest ciąża zaśniadowa częściowa?

Ciąża zaśniadowa nazywana jest inaczej zaśniadem groniastym lub ciążową chorobą trofoblastyczną. Zaśniad częściowy może być groźny dla zdrowia i życia kobiety, ale donoszenie ciąży jest możliwe. Sprawdź, czym jest ciąża zaśniadowa częściowa.
Martyna Pstrąg
zaśniad groniasty częściowy
fot. Fotolia
Zaśniad groniasty częściowy to odmiana ciąży zaśniadowej, jednak - jak sama nazwa wskazuje - nie jest on całkowity. Ciąża zaśniadowa to inaczej ciążowa choroba trofoblastyczna, która polega na nieprawidłowym zapłodnieniu komórki jajowej. Komórka zapłodniona przez plemnika zaczyna nieprawidłowo rozrastać się w macicy, co jest najczęściej spowodowane brakiem informacji genetycznej w komórce - zazwyczaj jest ona pusta lub ma nieaktywne jądro komórkowe. Przez to w macicy dosyć szybko zaczynają się rozwijać pęcherzyki z płynem, które wypełniają macicę. W przypadku zaśniadu gronastego całkowitego brak jest płodu, łożyska oraz płynu owodniowego, które organizm najczęściej wydala sam - poprzez samoistne poronienie.

Przyczyny ciąży zaśniadowej:
  • dieta przed ciążą uboga w karoten
  • wiek - ryzyko jest zwiększone u kobiet po 35. roku życia
  • problemy z owulacją - nieprawidłowe cykle itp.
  • wcześniejsze poronienia lub wystąpienia ciąż zaśniadowych

Ciąża zaśniadowa częściowa polega na tym, że komórka jajowa zazwyczaj zostaje zapłodniona przez 2 plemniki. Wtedy zaśniad groniasty rozwija się tylko w części macicy, a równocześnie część łożyska rozwija się normalnie. Płód znajduje się w macicy (widać go w badaniu USG), ale jest on nieprawidłowo ukształtowany pod względem genetycznym (i nie może przeżyć poza łonem matki). Zaburzenie wynika z tego, że 2 plemniki, które zapłodniły komórkę jajową, powinny podzielić komórkę i stworzyć ciążę bliźniaczą, a zamiast tego wykształciły zaburzony pojedynczy płód. W przypadku ciąży zaśniadowej częściowej możliwe jest donoszenie ciąży oraz urodzenie dziecka, chociaż w czasie ciąży kobieta musi być pod stałą i ścisłą kontrolą lekarską.

Ciąża zaśniadowa częściowa niesie ze sobą jednak wiele zagrożeń. Jeśli ciążę uda się donosić, choroba spowoduje wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu albo wady genetyczne (np. wodogłowie lub zrośnięcie paców w kończynach). Możliwe jest też urodzenie zdrowego dziecka, jednak zdarza się to tylko w przypadku, gdy okazuje się, że ciąża była wielopłodowa, a zaśniad gronasty doprowadził do zwyrodnienia tylko jednego płodu.
Po przebyciu zaśniadu groniastego, możliwe jest powtórne zajście w ciążę (choć należy odczekać rok po leczeniu) i urodzenie zdrowego dziecka.
Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy grozi ci cukrzyca ciążowa? film
Czy wiesz, że cukrzyca ciążowa przebiega praktycznie bezobjawowo, a może być bardzo groźna dla matki i dziecka? Jak więc ją rozpoznać?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy