zapalenie piersi
fot. Panthermedia

To zastój czy zapalenie piersi?

Pierś jest nabrzmiała, zaczerwieniona, boli. To zastój pokarmu czy zapalenie piersi? Kiedy wystarczy przystawić dziecko do piersi, a kiedy konieczny jest okład z liści kapusty lub wizyta u lekarza? I co jest naprawdę najlepsze, by pozbyć się problemów?
zapalenie piersi
fot. Panthermedia

Zatkanie przewodu mlecznego, zastój pokarmu, zapalenie piersi może zdarzyć się każdej karmiącej mamie. Szczególnie często te problemy pojawiają się w pierwszych dniach i tygodniach karmiania piersią.

Zastój czy zapalenie: jak rozpoznać

1. Zatkanie przewodu mlecznego możesz podejrzewać, jeśli wyczuwasz w piersi bolesne zgrubienie, które nie znika po karmieniu. Zwykle skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona, ale ty ogólnie czujesz się dobrze.
2. Objawy zastoju pokarmu dotyczą całej piersi. Pierś jest obrzmiała, zaczerwieniona, czujesz dokuczliwy ból. Może wystąpić stan podgorączkowy lub gorączka.
3. Przy zapaleniu piersi objawy są bardziej nasilone: pierś jest mocno zaczerwieniona, obrzmiała, gorąca, twarda i silnie bolesna. Możesz mieć wysoką gorączkę, dreszcze, bóle głowy, bóle kostne.

Redakcja poleca: Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?
Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.

Co robić przy zastoju pokarmu i zapaleniu piersi

Przyczyny zatkania przewodu mlecznego, zastoju pokarmu i zapalenia piersi są właściwie takie same: nieprawidłowy sposób karmienia  piersią. niewłaściwe postępowanie, np. robienie zbyt długich przerw między karmieniami.

Co robić, gdy pojawiają się problemy? 
1. Upewnij się, że prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi, a dziecko ssie efektywnie (pije mleko, a nie tylko ssie pierś jak smoczek.
2. Przed każdym karmieniem zrób ciepły okład na pierś (to ważne zwłaszcza w przypadku zastoju).
3. Przed karmieniem odciągnij niewielką ilość pokarmu. Dziecku będzie łatwiej uchwycić pierś i ssać,
4. Zmieniaj pozycje karmienia piersią (szczególnie korzystna jest pozycja spod pachy),
5. Postaraj się karmić częściej niż dotychczas. Zawsze zaczynaj od chorej piersi. 
6. Zwróć uwagę, czy jakiś element ubrania lub dłoń nie uciska piersi podczas karmienia.
7. Po karmieniu połóż na chorą pierś zimny okład, np. z pieluszki nawilżonej chłodną wodą (zmniejszy obrzęk).
8. Pomiędzy karmieniami możesz położyć na pierś okład z liści kapusty. Uwaga: kapusta powinna być przez godzinę w lodówce. Liście kapusty zgnieć przed zrobieniem okładu.
9. Jeżeli masz gorączkę, możesz wziąć lek przeciwgorączkowy z paracetamolem. Pamiętaj, by dużo pić.

Kiedy trzeba iść do lekarza

Jeżeli po 24 godzinach nie ma poprawy, nadal masz objawy zatkania przewodu mlecznego, zastoju pokarmu lub zapalenia piersi, idź do lekarza. Prawdopodobnie zaleci ci antybiotyk. Poproś o taki antybiotyk, który nie będzie szkodził dziecku i będziesz mogła, przyjmując go, nadal karmić piersią.
Nie przerywaj karmienia! To największy błąd, jaki mogłabyś popełnić w tej sytuacji. Jeżeli dziecko nie może ssać piersi, regularnie odciągaj pokarm laktatorem. 

Uwaga: Jeśli nie możesz sobie sama poradzić z dolegliwościami związanymi z karmieniem piersią, poszukaj pomocy położnej lub doradcy laktacyjnego. Nie rezygnuj jednak pochopnie z karmienia piersią. Karmienie piersią jest dla dziecka lepsze niż butelką, dla ciebie też!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy