niemowlę, bluza, wyprawka, ubranko dla niemowlaka
fot. Fotolia

Zatkany nos - 7 możliwych przyczyn

Zatkany nos nie może pełnić swojej funkcji, to znaczy oczyszczać, ogrzewać i nawilżać przepływającego przezeń powietrza. Co sprawia, że nie jest drożny?
Beata Turska
niemowlę, bluza, wyprawka, ubranko dla niemowlaka
fot. Fotolia

1. Katar

Nie jest tak błahą sprawą, jak nam się często wydaje. Szczególnie mocno daje się we znaki niemowlętom, które kiepsko radzą sobie z oddychaniem przez usta.  Jest uciążliwy również w przypadku starszych dzieci. Co gorsza, może przejść w stan przewlekły i doprowadzić do powikłań, na przykład zapalenia ucha środkowego, krtani czy tchawicy.  
 
Dlatego:
 • Dokładnie oczyszczaj nos dziecku. Niemowlę nie poradzi z tym sobie samo, dlatego trzeba mu pomagać przy pomocy wody morskiej i aspiratora. Gdy dziecko ma mniej więcej dwa lata, Może zacząć robić to samodzielnie. Tu przeczytasz, jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos w chusteczkę.
 • Stosuj odpowiednie do wieku krople. To bardzo ważne, ponieważ zbyt wysokie stężenie leku może uszkodzić śluzówkę. 
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

2. Wiotkość chrząstek

Zdarza się czasem, że skrzydełka noska niemowlęcia są tak wiotkie, że przy wdechu przysysają się do przegrody.

Co można zrobić w takiej sytuacji?
 • Nawilżaj nos... Możesz to robić preparatami wody morskiej dla niemowląt.
 • ...i  powietrze w mieszkaniu. Zbyt suche utrudnia oddychanie. Często wietrz mieszkanie, jeśli trzeba, nawilżaj powietrze (możesz np. powiesić na kaloryferze zmoczoną pieluchę).
 • Czekaj. Z czasem chrząstki twardnieją i problem rozwiązuje się sam.

3. Przerośnięty trzeci migdał 

Migdałek gardłowy to skupisko tkanki chłonnej, które jest jednym z elementów systemu obronnego organizmu. Gdy jest zbyt duży, nie  broni go jednak przed drobnoustrojami. Przeciwnie:  staje się ich siedliskiem. W efekcie malec często choruje, chrapie i jest ciągle zmęczony. 
Trzeci migdał daje się we znaki na ogół dopiero kilkulatkom, ale może się nadmiernie rozrosnąć już u  10-12 miesięcznego niemowlęcia. 
Usuwa się go najczęściej  dopiero trzylatkom. Wcześniej można jedynie dbać o to, by nie doszło do dalszego rozrostu.

Jak to zrobić?
 
 • Lecz do końca wszelkie infekcje. Nie lekceważ nawet tych niegroźnych. 
 • Udrażniaj nos. Dzięki temu przepływające przezeń powietrze może masować go od środka i  tym samym trzymać trzeci migdał w karbach. 

4. Obrzęk spowodowany alergią

Wodnisty katar i obrzęk nosa może być spowodowany alergią wziewną. Najczęściej uczulają pyłki, roztocza żyjące w kurzu, zarodniki pleśni i grzybów oraz sierść zwierząt domowych (nie tylko psów i kotów, ale także świnek morskich, chomików). Innym objawem alergii jest m.in. długo  utrzymujący się  kaszel. 
 
Jeśli podejrzewasz, że w grę wchodzi uczulenie:
 • Wybierz się z dzieckiem do alergologa. Testy skórne przeprowadza się dopiero u pięciolatków, jednak w przypadku młodszych dzieci także można ustalić winowajcę, np.  na podstawie testów z krwi i wywiadu.
 • Usuń alergeny z otoczenia malucha. To najskuteczniejszy sposób na alergię wziewną.
 • Jeśli to niemożliwe, konieczne są leki. Sposób leczenia zależy m.in. od wieku dziecka. 

5. Bierne palenie

Za blokadę nosa może odpowiadać także  dym papierosowy, który powoduje obrzęk błony śluzowej nosa i paraliżuje pokrywające ją rzęski. Dlatego: 
 • Nigdy nie pal przy dziecku. Nie rób tego także w innych pomieszczeniach - dym rozejdzie się po całym mieszkaniu. 
 • Nie pozwalaj na to nikomu innemu! Bez wahania zwracaj uwagę palaczom.

6. Ciało obce

Dzieci wkładają do nosków (nie tylko sobie, a także innym maluchom, np młodszemu rodzeństwu) najróżniejsze rzeczy: koraliki, części zabawek itd. Najgorsze są nasionka (groch, fasola itd.), bo nie dość, że blokują nozdrze, to jeszcze pęcznieją i gniją. 
 
Jeśli podejrzewasz, że w nosku twojego dziecka tkwi jakiś przedmiot:
 • Nie  próbuj wyciągać go sama. Możesz niechcący wepchnąć go jeszcze głębiej.  
 • Jak najszybciej idź z dzieckiem do laryngologa.  Np. zgłoś się na ostry dyżur laryngologiczny. Tylko specjalista ma do dyspozycji odpowiednie narzędzia.

7. Krzywa przegroda nosowa

Zdarza się, że nawet noworodki mają krzywą przegrodę, np. na skutek przeciskania się przez kanał rodny  albo jakiegoś urazu.
Niestety niewiele da się z tym zrobić, ponieważ nos można operować dopiero około 16 roku życia, gdy już przestaje rosnąć.  
U młodszych dzieci zabiegi tego typu przeprowadza się tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. po poważnych wypadkach) i robią to jedynie wysoko wyspecjalizowane ośrodki. 
 
KONSULTACJA: dr Jolanta Kuźniar, specjalista otolaryngolog
Oceń artykuł

Ocena 3 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy