sapka, zatkany nos, alergia
fot. Fotolia

Wiecznie zatkany nos – czy to alergia?

O czym świadczy ciągły katar i zatkany nos? Czy z wiecznie zakatarzonym dzieckiem można wychodzić na dwór np. zimą? Co robić, aby maluch zaczął oddychać przez nos? Mówi specjalista alergolog.
Sylwia Niemczyk
Konsultacja: Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog
sapka, zatkany nos, alergia
fot. Fotolia
Antek (cztery lata) ma non stop zatkany nos. Oddycha przez buzię i już dwa razy tej jesieni zachorował na zapalenie oskrzeli. Owijam mu buzię wełnianym szalikiem, ale to nie pomaga. Zastanawiam się, czy może lepiej nie wychodzić z nim na dwór w zimie? 
Joanna Mazur z Kolbuszowej

Przewlekły katar może być objawem alergii wziewnej (np. na roztocza albo pleśnie). Najważniejsze, co może pani zrobić, to znaleźć przyczynę uczulenia (polecam wykonanie testów alergicznych) i ją usunąć. Najpewniej kiedy alergia ustąpi, katar zniknie.

Zaprzestanie albo skrócenie spacerów nie jest dobrym wyjściem, zwłaszcza dla dziecka z zatkanym noskiem. Zimne powietrze obkurcza śluzówkę, dlatego właśnie na spacerze małym alergikom oddycha się najłatwiej.

Warto zadbać też o częste wietrzenie mieszkania: stojące powietrze pełne jest alergenów, które pogorszą stan zdrowia dziecka.

Owijanie ust szalikiem (zwłaszcza wełnianym, który często uczula) nie jest zalecane – skraplająca się na nim para zamarza i może nawet być przyczyną odmrożenia buzi u dziecka. Dobrze byłoby też pokazać synka lekarzowi: zatkany nos bywa również oznaką przerostu tzw. trzeciego migdałka, który czasem trzeba usunąć operacyjnie.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!
Mieczysława Czerwionka-Szaflarska
Konsultacja: Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog

Wiceprezes zarządu i prezes oddziału bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Kieruje Katedrą i Kliniką Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy