ból, brzuszek, dziecko, choroba

Zatrucie w przedszkolu w Chotomowie. Rodzice proszeni o obserwację swoich dzieci

Setka dzieci trafiła do szpitala. Sprawdź, co było przyczyną zatrucia i obserwuj swoje dziecko.
ból, brzuszek, dziecko, choroba
Jak donoszą media, dziś przed południem do szpitala trafiło około 40 wychowanków przedszkola w Chotomowie z objawami zatrucia pokarmowego. Liczba ta rosła z godziny na godzinę. W tej chwili, w szpitalach w Warszawie, Otwocku i Dziekanowie Leśnym przebywa blisko 100 przedszkolaków. Przyczyną zatrucia mogła być salmonella lub bakteria E. coli.

Gorący apel

Rzecznik gminy Jabłonna apeluje do rodziców, aby wszystkie niepokojące objawy, występujące u dzieci korzystających z tamtejszego wyżywienia, zostały jak najszybciej zgłoszone lekarzowi. W poniedziałek 3 kwietnia, w przedszkolu zostanie przeprowadzona dezynfekcja. W tym czasie placówka będzie nieczynna, a dzieci mogą korzystać z opieki w pobliskiej szkole podstawowej.
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Objawy salmonelli i E. coli

Jeśli zauważyłaś u swojego dziecka: nudności, bóle brzucha, podwyższoną temperaturę, wymioty, bóle głowy, należy niezwłocznie zgłosić się do pobliskiego szpitala lub przychodni, w której funkcjonuje nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Salmonella powoduje zatrucie układu pokarmowego, ale może również powodować zakażenie narządów wewnętrznych. Pałeczki bakterii E. coli wywołują bóle brzucha, wymioty, a także biegunki. Z uwagi na powikłania zatrucia – podczas leczenia wymagana jest hospitalizacja.

Jeśli w ciągu ostatnich kilku godzin Twoje dziecko czuje się gorzej i narzeka na dolegliwości żołądkowe – nie czekaj i udaj się do lekarza. Szybka interwencja postawi dziecko na nogi i zapobiegnie rozwojowi tej niebezpiecznej choroby.

Źródło: rmf24.pl, wp.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy