GRY
 
 

Aż 17 tys. Polaków nie zaszczepiło w 2015 r. dzieci!

W ciągu ostatnich pięciu lat w Polsce odnotowano prawie czterokrotnie więcej odmów zaszczepienia dzieci. Odnotowano też wyraźny wzrost zachorowań na odrę, krztusiec i różyczkę. Dane są alarmujące: 17 tys. rodziców nie zaszczepiło w 2015 r. dzieci!

przybywa odmów szczepienia dzieci
fot. Fotolia
Według najnowszych danych NIK w ubiegłym roku aż 17 tys. rodziców odmówiło zaszczepienia swoich dzieci. To blisko czterokrotny wzrost odmów w porównaniu z 2011 rokiem, kiedy takich rodziców było mniej o prawie 12 tys.. NIK twierdzi, że te dane mogą być zaniżone, bo nie wszystkie poradnie zgłaszają odmowy. O tym, że dane ujawnione przez NIK mogą być rzeczywiście zaniżone najlepiej świadczy fakt, że w aż połowa z 12 skontrolowanych poradni nie zgłaszała Sanepidowi osób uchylających się od szczepień, tłumacząc to przeoczeniem.

Rodzicom nieszczepiącym dzieci grozi grzywna w wysokości od 200 do 5 tys. zł. Kontrolując jak Ministerstwo Zdrowia wywiązało się z Programu Szczepień Ochronnych w latach 2011-14, NIK odkryło, że rodziców odmawiających zaszczepienia dzieci przybywa w zatrważającym tempie. W 2011 roku zarejestrowano 4,7 tys. odmów, w 2014 roku było ich już 12,4 tys..

Wygląda na to, że właśnie spełniają się najgorsze prognozy autorytetów ze świata medycyny: ruch antyszczepionkowy rośnie w siłę, narażając na niebezpieczeństwo nie tylko swoje dzieci, ale i dzieci, z którymi mają kontakt, a które z różnych powodów nie nabyły jeszcze odporności na pewne choroby. Ogólny poziom wyszczepienia populacji jest jednak w Polsce nadal na wysokim poziomie i wynosi 95 proc. To na razie wciąż gwarantuje bezpieczeństwo.

Niestety widać też, że spadek szczepień ma negatywne skutki: w latach 2011-2014 liczba zachorowań na krztusiec wzrosła o 26 proc. (z 1,6 tys. do 2,1 tys.) , na odrę o 190 proc. (z 38 do 110), a na różyczkę o 37 proc. (z 4,3 tys. do 5,9 tys.). Alarmujące są przykłady z innych krajów, m.in. z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii, gdzie nieszczepiących rodziców jest więcej i ma to bezpośrednie przełożenie na jeszcze większy wzrost zachorowań na krztusiec i odrę. Odnotowano ofiary śmiertelne wśród dzieci wskutek zachorowania na te choroby.

Firma badawcza Millward Brown przeprowadziła w październiku 2015 roku badanie, z którego wynika, że im młodsi rodzice, tym więcej odmów szczepienia dzieci. Sens szczepionek kwestionuje 14 proc. Polaków w wieku 25-34 lat, a źródłem ich wiedzy o szczepieniach jest najczęściej internet - niestety jednak nie wiarygodne źródła, a fora internetowe i blogi, na których nietrudno natknąć się na sensacyjne wpisy antyszczepionkowców.

Przeczytaj też:
Redakcja poleca: Jak szczepionki są badane, zanim zostaną wprowadzone na rynek? [WIDEO]
Rodzice często obawiają się, że szczepionki są eksperymentem, a dopiero po latach okaże się, jakie naprawdę wywołały skutki. Dlatego zapytaliśmy prof. Ewę Augustynowicz, jak badane są szczepionki i czy odpowiadają za to tylko producenci?
Doładuj
Przeładuj