dziecko u dentysty
fot. Adobe Stock

Polskie dzieci mają zęby w fatalnym stanie! Twoje dziecko też?

Naczelna Izba Lekarska alarmuje, że stan uzębienia polskich dzieci jest fatalny! Przyczyną jest kiepska wiedza rodziców i złe nawyki. Ty też popełniasz te błędy?
Ewa Janczak-Cwil
dziecko u dentysty
fot. Adobe Stock
Badanie przeprowadzone przez Medcover Stomatologia nie pozostawia złudzeń: wiedza rodziców i ich postępowanie są przyczyną próchnicy u dzieci. Aż 90 proc. 7-latków i 80 proc. 3-latków ma dziurawe zęby! A można by tego uniknąć...

Teoria a praktyka

47 proc. rodziców uważa, że opieka stomatologiczna powinna być roztaczana nad dziećmi przez specjalistę stomatologii dziecięcej. Jednocześnie tylko 30 proc. rodziców wie, kim jest pedodonta, a jedynie 18 proc. kojarzy tę nazwę ze stomatologią. 41 proc. rodziców nie wie, kim jest ten specjalista. Tymczasem pedodonta to właśnie stomatolog specjalizujący się w leczeniu zębów dzieci w wieku od niemowlęctwa do 18. roku życia.

Kiedy do pedodonty?

Specjaliści twierdzą: w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Tymczasem w tym czasie tylko 2 proc. rodziców odwiedziło z dzieckiem pedodontę, 8 proc. było u niego w 1. roku życia dziecka. 45 proc. rodziców było z dzieckiem u specjalisty między 1. a 3. rokiem życia pociechy, a aż 45 proc. z nich zabrało dziecko do stomatologa między 3. a 6. rokiem życia – o wiele za późno!

Przyczyny wizyty z dzieckiem u dentysty

63 proc. rodziców zabiera dziecko na wizytę kontrolną. Co piąty rodzic idzie z pociechą do stomatologa dopiero wtedy, gdy wie, że dziecko ma próchnicę, a dla 12 proc. impulsem do wizyty z dzieckiem u specjalisty jest ból zęba.

Zobacz także: Jak dbać o zęby mleczne – radzi specjalista [WIDEO]

Fatalne nawyki psują zęby dzieciom

Dlaczego aż 80 proc. trzylatków ma próchnicę? Z badania wynika, aż 76 proc. dzieci pije napoje po wieczornym myciu zębów, w tym 12 proc. mleko, herbatę lub sok, co sprzyja próchnicy.
Na dodatek nadal wielu rodziców nie wierzy, że leczenie mleczaków jest niezbędne. Tymczasem brak takiego leczenia może skutkować w przyszłości wadami zgryzu i problemami z układem pokarmowym.

Samo mycie zębów nie wystarczy. Po pierwsze, trzeba to robić prawidłowo i dobrą szczoteczką, po drugie – nie warto odkładać wizyt u pedodonty na kolejne lata życia dziecka.

A ty? Jak dbasz o zęby swojego dziecka?
Źródło: Medicover Stomatologia
 

Zobacz także:

Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy