Zakończenie laktacji
fot. © Аrtranq - Fotolia.com

​Jak zatrzymać laktację? Przedstawiamy naturalne i farmakologiczne metody zatrzymywania laktacji

Jak zatrzymać laktację - to często zadawane pytanie mam, które chcą zakończyć karmienie, ale piersi wciąż są pełne mleka. Poznaj skuteczne sposoby na zahamowanie laktacji!
Zakończenie laktacji
fot. © Аrtranq - Fotolia.com
Jak zatrzymać laktację? Przekonać malucha, aby nie pił twojego mleka, to jedno, a przekonać twój organizm, żeby go nie produkował – to drugie. Najlepsze dla dziecka i karmiącej mamy jest naturalne hamowanie laktacji. Jeżeli mama podjęła decyzję o zakończeniu naturalnego karmienia, może powoli wydłużać odstępy między poszczególnymi karmieniami piersią. Sprawdź, jak jeszcze możesz sobie pomóc.

Spis treści: 

Jak zatrzymać laktację? Naturalne sposoby na zmniejszenie laktacji

Laktację najlepiej zatrzymywać stopniowym zmniejszaniem karmienia. Gwałtowne zaprzestanie karmienia może spowodować zastój pokarmu i powikłania w postaci np. zapalenia piersi. 

W ten sposób dziecko będzie rzadziej ssało, co przełoży się na mniejszą ilość wytwarzanego mleka. Z dnia na dzień będzie coraz mniej pokarmu w piersiach. Oczywiście musisz uzupełnić w diecie dziecka posiłki. Jedzenie, które wypadło z grafiku karmienia naturalnego, powinnaś zastąpić innymi, stałym produktem.

Tradycyjne metody zatrzymania laktacji, chociaż są skuteczne, wymagają czasu, abyś zobaczyła efekty. Najlepiej postępuj w ten sposób: odciągnij pokarm, jeżeli dojdzie do przepełnienia piersi, ale nie opróżniaj ich do końca. Odciąganie pokarmu, chociaż chwilowo przynosi ulgę, to jednak pobudza laktację, więc nie jest najlepszą metodą. Rób to tylko w sytuacji, jeżeli zakończaniu laktacji towarzyszy zapalenie piersi. Możesz w takim przypadku zastosować okłady z białej kapusty oraz zimne okłady na całe piersi, na około 15-20 minut.

Do odciągania pokarmu przyda się laktator ręczny - oto kilka jego propozycji, w dobrej cenie:

 
Laktacja powstaje wskutek pobudzania brodawki sutkowej kobiety oraz kanalików mlekowych gruczołu piersiowego w trakcie ssania przez dziecko piesi. Jeżeli będzie się to zdarzało coraz rzadziej, pokarm stopniowo zacznie zanikać. 
Redakcja poleca: 5 rad na: odstawienie dziecka od piersi [WIDEO]
Karmisz piersią i chciałabyś już skończyć, ale nie wiesz jak to zrobić, bo maluch dopomina się i płacze kiedy mu odmawiasz? Zobacz, jakie są na to sposoby!

Herbatka ziołowa na zatrzymanie laktacji

Aby zatrzymać laktację, możesz:
  • pić napary z mięty lub szałwii, około 3-4 saszetki dziennie,
  • dodawać świeżą szałwię do sałatek czy innych dań,
  • możesz również przyjmować ​szałwię w formie tabletek. 

Pamiętaj jednak, aby nie ograniczać płynów, gdyż to na pewno nie wpłynie na zahamowanie laktacji, a może tylko ci zaszkodzić. Warto natomiast ograniczyć napoje, które mogą pobudzać laktację, czyli np. herbatki ziołowe zawierające anyż, koper włoski lub kminek.
Nie bandażuj piersi! W ten sposób możesz doprowadzić do stanu zapalnego i pojawienia się bolesnych guzków. Pokarm przecież nadal się produkuje! 

Tabletki na zatrzymanie laktacji

Jeżeli zależy ci na tym, aby laktacja ustała szybciej, powinnaś udać się do ginekologa. W aptece dostępny jest lek Bromergon, który hamuje wydzielanie prolaktyny, a w efekcie wpływa na zmniejszenie laktacji. Jednak badania naukowe nie potwierdziły jego 100 procentowej skuteczności, a biorąc pod uwagę przykre skutki uboczne stosowania tego leku, większość specjalistów go odradza (może dojść do zaburzenia cyklu miesiączkowego, zawrotów głowy, wahania nastrojów). 

Lekarz może także przepisać Bromocorn, Dostinex, Parlodel, Norprolac. Zmniejszają one produkcję hormonu przysadki mózgowej - prolaktyny, pobudzającej laktację. Podaje się je zazwyczaj w postaci tabletek do ssania. 

Wraz z rozpoczęciem przyjmowania lekarstw przeciwlaktacyjnych zaleca się zaprzestanie karmienia piersią. 
Nie zaczynaj odstawienia dziecka od piersi w trudnym dla niego momencie, gdy np. maluch ząbkuje lub choruje. W takich sytuacjach dziecko szczególnie potrzebuje bliskości z mamą. 
Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy