Kobieta z bólem głowy i karku
fot. © MediablitzImages - Fotolia.com

Jakim chorobom towarzyszą zawroty głowy?

Cierpisz na zawroty głowy, które objawiają się jako zaburzenia równowagi? Wydaje ci się, że świat wiruje wokół ciebie, masz poczucie, że ściąga cię w jedną stronę? Te objawy mogą towarzyszyć różnym chorobom. Sprawdź, jakim.
Monika Karbarczyk
Kobieta z bólem głowy i karku
fot. © MediablitzImages - Fotolia.com

Jeśli zawroty głowy pojawiają się sporadycznie, raczej nie ma się czym przejmować. Jeżeli jednak pojawiają się regularnie lub są tak silne, że utrudniają normalne funkcjonowanie, trzeba o niech koniecznie powiedzieć lekarzowi. Weźmie on pod uwagę inne towarzyszące zawrotom głowy objawy i skieruje nas na odpowiednie badania (np. EKG, RTG kręgosłupa, USG tętnic szyjnych oraz badanie słuchu i próby błędnikowe). Po potwierdzeniu wstępnej diagnozy lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Sprawdź, w jakich chorobach najczęściej występują zawroty głowy.

Problemy z błędnikiem

Błędnik znajduje się w uchu wewnętrznym. Jest on odpowiedzialny za zmysł słuchu i równowagi. Zaburzenia jego pracy mogą wynikać ze stanu zapalnego lub być skutkiem uszkodzenia czy niedokrwienia (np. z powodu miażdżycy). Zwykle problemy z błędnikiem leczy się farmakologicznie oraz poprzez specjalne ćwiczenia.
Do najczęstszych objawów sugerujących kłopoty z błędnikiem należą: zawroty głowy, oczopląs (mimowolne rytmiczne ruchy gałek ocznych), szumy w uszach, nudności, wymioty, omdlenia.
Ważne! Przy zaburzeniach pracy błędnika nie pojawiają się ani bóle głowy, ani podwyższona temperatura ciała.

Zobacz także: Czy można być chorym na... pogodę?
Redakcja poleca: Masz problemy z wagą? Zbadaj tarczycę! - film
Tycie bez powodu, senność, wypadanie włosów.... to mogą być objawy niedoczynności tarczycy. Zrób odpowiednie badania i sprawdź, jak możesz pomóc sobie dietą.

Nadciśnienie

Pod tym pojęciem rozumiemy nadmierny wzrost ciśnienia tętniczego (powyżej 139/89 mmHg). U osób cierpiących na nadciśnienie (gdy ten stan utrzymuje się długo) lub u osób, u których doszło do nagłego skoku ciśnienia, mogą pojawić się zawroty głowy, bóle głowy w rejonie potylicy, pulsowanie w skroniach, mroczki przed oczami, kłopoty ze snem. Zwykle w takich przypadkach lekarz przepisuje leki na ustabilizowanie ciśnienia. Zaleca się również zmianę diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Uwaga! Zawroty głowy mogą się również pojawić przy zbyt niskim ciśnieniu, zwykle przy zbyt gwałtownej zmianie pozycji. Dochodzi zwykle przy tym do przejściowego niedotlenienia mózgu.

Warto przeczytać: Masz nadciśnienie w ciąży? Sprawdź, czego nie możesz jeść

Nadczynność lub niedoczynność tarczycy

Obie te choroby są dość trudne do wychwycenia, bo dają niejednoznaczne objawy, wśród których są również zawroty głowy. W celu potwierdzenia kłopotów z tarczycą konieczne jest badanie krwi (poziom hormonu TSH). W przypadku problemów z tarczycą, oprócz zawrotów głowy, pojawiają się również problemy z utrzymaniem wagi ciała (tycie lub utrata kilogramów bez wyraźnej zmiany diety), nadmierne pobudzenie lub – przeciwnie – nadmierna senność, przemęczenie.

Zobacz także: Jaka jest norma TSH?

Kłopoty z kręgosłupem

Jeśli zawroty głowy pojawiają się przy gwałtownym skręcaniu głowy, odchylaniu jej do tyłu, unoszeniu głowy do góry i towarzyszą im bóle karku, szyi i ramion, to prawdopodobnie masz zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego. Dodatkowo może pojawić się drętwienie rąk. Doraźnie w takiej sytuacji może pomóc delikatny masaż pleców. Bezwzględnie konieczna jest rehabilitacja. Ważna jest również zmiana nawyków – spanie na ortopedycznej poduszce, codzienna dawka ruchu.

Ważne! Problemy z utrzymaniem równowagi mogą wskazywać również na nerwicę, cukrzycę lub menopauzę.

Polecamy: Jak zadbać o kręgosłup, czyli jak pozbyć się bólu pleców?

Tekst napisany na podstawie artykułu "Skąd te zawroty głowy?" z magazynu "Pani domu".
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy