GRY
 
 

Zbadaj cholesterol u dziecka

Po co badać cholesterol u dziecka? Bo pierwsze blaszki miażdżycowe zaczynają się tworzyć już w 2. roku życia. Od 11 kwietnia rusza pierwsza akcja profilaktyczna „Zbadaj cholesterol u dziecka”.

badaj cholesterol u dziecka
fot. Materiały prasowe
Od 11 kwietnia możesz za darmo w 5 miastach w Polsce zbadać cholesterol u dziecka.
Po co takie badanie? Czy dziecko może mieć za wysoki poziom cholesterolu? Tak! Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca obecnie badanie cholesterolu już u dziecka, które skończyło 2 lata. Już wtedy mogą zacząć powstawać pierwsze blaszki miażdżycowe, prowadzące do chorób serca. Z powodu złej diety, epidemii nadwagi i otyłości choroby serca rozwijają się u coraz młodszych osób.

Skąd cholesterol u dziecka

Cholesterol jest potrzebny, m.in. dla mózgu. Około 80 proc. cholesterolu produkuje organizm, ok. 20 proc. trzeba dostarczać wraz z tym, co się je. Zła dieta (zbyt duża ilość tłuszczów zwierzęcych, utwardzonych tłuszczów roślinnych, słodyczy) powoduje, że poziom cholesterolu jest za wysoki.
Cholesterol może być „dobry” (HDL) lub zły (LDL). Zły cholesterol odkłada się komórkach ścian tętnic, tworząc tam złogi, czyli blaszki miażdżycowe. Tętnica zwęża się, pojawia się nadciśnienie. Coraz częściej w Polsce mają je już nastolatki!
Redakcja poleca: Otyłość to choroba. Do czego może prowadzić nadmiar kilogramów u dziecka? [WIDEO]
Otyłość u dziecka to poważna choroba, która zaburza (lub zaburzy w przyszłości) funkcjonowanie całego organizmu. Naprawdę nie ma z nią żartów!

Badanie cholesterolu: konieczne u dzieci

Epidemia nadwagi i otyłości dzieci w Polsce postępuje szybciej niż w USA – alarmują specjaliści. W Polsce jak na razie nie ma zaleceń, by każdemu dziecku, które skończyło 2 lata, badać poziom cholesterolu, jednak zdaniem prof. Bożeny Werner, kierownik Oddziału Klinicznego Kardiologii i Pediatrii Dziecięcego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, takie badanie jest wskazane.

- Dzięki badaniu cholesterolu możemy zidentyfikować dzieci, które są rodzinnie zagrożone chorobami serca oraz te, które mają za wysoki poziom cholesterolu z powodu nieprawidłowej diety – podkreśla prof. Bożena Werner.

Akcja: Zbadaj cholesterol u dziecka

11 kwietnia 2013 r. w Polsce rozpoczynają się badania profilaktyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat zagrożonych rozwojem miażdżycy i chorób układu krążenia.  Odbędą się one w 5 miastach Polski. Badania potrwają do 11 maja lub dłużej - do wyczerpania testów (w Polsce ma zostać wykonanych 2500 bezpłatnych badań u dzieci).

Gdzie możesz bezpłatnie wykonać badania cholesterolu u dziecka? Zobacz na następnej stronie.

Doładuj
Przeładuj