lekarz, dziecko, badanie, słuchawki

Zbadaj swoje dziecko

Jeśli coś cię niepokoi: maluszek za mało je, słabo przybiera na wadze, wolniej się rozwija, to... nie czekaj! Jak najszybciej idź z nim do lekarza. Teraz możesz to zrobić bezpłatnie w ramach akcji “Mamo to ja”.
lekarz, dziecko, badanie, słuchawki
W pierwszych latach życia dziecko rozwija się w takim tempie, jak nigdy potem. Szybko osiąga kolejne umiejętności: uczy się siadać, raczkować chodzić, biegać, skakać, mówić, poznaje świat. Codziennie patrzysz, jak rośnie, obserwujesz, jak się zmienia.

Zdarza się, że coś cię zaniepokoi: malec niechętnie je, jest mało ruchliwy, często płacze. Nie tłumacz tego złym dniem czy charakterem dziecka. Poradź się pediatry. Gdy lekarza coś zaniepokoi, skieruje malca do specjalisty lub poprosi o wykonanie dodatkowych badań. O tym, jak ważne jest to, by o wszystkim, co rodzica niepokoi, radzić się pediatry, rozmawiamy z dr. Barbarą Gad–Karpierz, pediatrą, która od wielu lat opiekuje się dziećmi.

Pani Doktor, czy wystarczy, gdy lekarz bada niemowlę w trakcie wizyt związanych ze szczepieniem?
Nie. W pierwszym półroczu te wizyty są w miarę częste: co około sześć tygodni. Jednak potem, po 5–6. miesiącu, odbywają się znacznie rzadziej. Dlatego z reguły pediatra zaleca zgłaszanie się dodatkowo pomiędzy szczepieniami. Pierwszy rok życia jest okresem najbardziej bujnym w życiu dziecka, najszybciej się ono rozwija. Są pewne kamienie milowe w rozwoju, które tak uważnie obserwujemy: czy dziecko już przekręca się na bok, z brzuszka na plecki i odwrotnie, jak reaguje na obce osoby, na dźwięki i światło, czy raczkuje... To wszystko świadczy o tym, jak się rozwija.
Nie wszystkie nieprawidłowości jesteśmy w stanie wykryć na samym początku. Dlatego jeśli coś niepokoi rodziców, to lepiej nie czekać do terminu kolejnej wizyty. Najlepiej od razu pokazać dziecko lekarzowi. Znam dzieci, u których rozpoznawaliśmy poważne schorzenia dopiero w 7–8. miesiącu. Pierwsze objawy były tak niewielkie, że niemożliwe do zauważenia. A im wcześniej rozpozna się wszelkie wady, tym można lepiej pomóc dziecku. Ważne jest też, by dziecko było pod opieką jednego lekarza, który je zna i obserwuje, czy jego rozwój przebiega prawidłowo.

Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?
Np. gdy dziecko jest bardzo niespokojne, nie chce jeść, nie przybiera na wadze, ma zaparcia, biegunki, wymioty, w stolcu pojawia się krew, śluz. Trzeba też iść do lekarza, jeśli rodzice zauważają jakiś guzek, nawet mały. Nie można myśleć, że on sam zniknie. Taki guzek nigdy nie jest ozdobą. Może być bardzo wczesnym objawem nowotworów. Niestety u dzieci rozpoznaje się je późno, bo nikt o nich nie myśli. Występują rzadko, ale trzeba o nich pamiętać. Czasami rodzice wyczuwają pewne rzeczy intuicyjnie, np. zauważają, że dziecko w jakiś charakterystyczny sposób przekręca głowę. A potem przy badaniu okazuje się, np. że źle widzi na jedno oko.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Popularne tematy