Późne ojcostwo wpływa na dziecko
fot. AdobeStock

Twoje dziecko ma autyzm? To może mieć związek z wiekiem ojca

Zdaniem naukowców późne ojcostwo może zwiększać ryzyko wystąpienia autyzmu i innych chorób u dziecka.
Późne ojcostwo wpływa na dziecko
fot. AdobeStock
Naukowcy odkryli, że późne ojcostwo może być przyczyną wielu zaburzeń i problemów dzieci. W tym przypadku aż 13-krotnie zwiększa się ryzyko wystąpienia ADHD, natomiast ryzyko wystąpienia autyzmu zwiększa się trzykrotnie.

Coraz starsi ojcowie

Jeżeli mężczyzna zbyt długo odkłada decyzję o ojcostwie, w jego spermie może dojść do mutacji. Męskie nasienie produkowane jest przez całe życie mężczyzny. Mimo to mechanizmy prowadzące do wytwarzania spermy starzeją się – pojawia się coraz więcej uszkodzonych plemników, które mogą prowadzić do zaburzeń. Wszystko to przekłada się to na stan zdrowia potomka.

W rezultacie u dziecka może występować podwyższone ryzyko autyzmu, ADHD, zaburzeń dwubiegunowych, schizofrenii, a nawet skłonność do uzależnień lub podejmowanie prób samobójczych. Mimo to naukowcy uważają, że starsi ojcowie lepiej radzą sobie z wychowywaniem dzieci, a co za tym idzie, z różnego rodzaju problemami, jakie stawia przed nimi rodzicielstwo.
Redakcja poleca: Czy spinner pomaga na ADHD, czy służy diabłu? [WIDEO]
Spinnery, niepozorne plastikowe zabawki, zawładnęły sercami dzieci na całym świecie. Miały pomagać w terapii ADHD i autyzmu, ale wg niektórych organizacji chrześcijańskich są narzędziami okultystycznymi. Gdzie leży prawda?

Autyzm i ADHD

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Indiana University w USA i szwedzkiego Karolinska Institute, jest jednym z największych, jakie kiedykolwiek podejmowały temat rodzicielstwa.
Badacze przyjrzeli się ponad 2,6 milionom osób, porównywali rodzeństwo urodzone z tego samego ojca i porównywali, jak wiek ojców - 45 i 24 lata - wpływał na zdrowie i zachowanie potomstwa.

Okazało się, że u dzieci przebadanych ojców:

  • 3 razy częściej występuje autyzm
  • 13-krotnie zwiększa się ryzyko wystąpienia ADHD
  • 2 razy częściej występuje ryzyko zaburzeń psychotycznych
  • 25 razy częściej występują zaburzenia afektywne dwubiegunowe
  • 2,5 raza częściej w przyszłości dzieci podejmują próby samobójcze lub mają problemy z uzależnieniami


Jak na razie nie ustalono, jaka jest granica wieku, po którego przekroczeniu ryzyko się zwiększa. Wiadomo natomiast, że z wiekiem ryzyko staje się coraz wyższe. Mimo to naukowcy uspokajają, że na ogół ryzyko wystąpienia tego typu problemów jest niezwykle niskie.

Źródło: Focus.pl

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy