kobieta, poród, noworodek
fot. fotolia

Matki podczas porodu są silne i piękne – udowadnia amerykańska fotografka

Poród, moment narodzin dziecka to cudowne doświadczenie. Jesteś świadkiem pierwszego oddechu dziecka i z wrażenia sama tracisz oddech – tak o swojej pracy opowiada fotografka narodzin Leilani Rogers, w rozmowie opublikowanej na Babycenter.com.
Monika Karbarczyk
kobieta, poród, noworodek
fot. fotolia

Fotografka wraz ze swoim aparatem asystowała przy 50 porodach. Wszystkie były dla niej wyjątkowe i nietypowe. Jednak kilka z nich pozostawiło w jej pamięci niezatarte ślady.
Jednym z takich wydarzeń był poród bliźniaków. Jeden z nich – drugi w kolejności – narodził się szczelnie zakryty workiem owodniowym.

Zobacz także: Poród jest piękny. Nie wierzysz? Zobacz zdjęcia

"To był decydujący moment w moim życiu zawodowym. To wtedy postanowiłam, że zostanę fotografem narodzin. To scementowało moją miłość do tego gatunku fotografii. Tym zdjęciem potwierdziłam swoje miejsce w branży fotograficznej." I dodaje: "Warunki były bardzo trudne. Pokój był mały, było ciemno, wokół wiele osób, które pomagały dziecku w przyjściu na świat. A mimo to, udało się uchwycić ten moment jednym szybkim kliknięciem aparatu. Nie zdawałam sobie sprawy, co tak naprawdę udokumentowałam. Zobaczyłam to dopiero później, wieczorem, gdy przeglądałam kadry z całego dnia. Płakałam, gdy patrzyłam na to zdjęcie, bo było takie rzadkie, takie piękne. Czułam się wyróżniona, jako świadek tego zdarzenia."


 

I have been (impatiently) waiting for Leilani Rogers, Photographer to share this epic picture. I am friends with the...

Posted by Birth Without Fear on 7 lipca 2013


Kolejnym zdjęciem, które wspomina Leilani Rogers jest zdjęcie z porodu domowego. Na fotografii widać małą, siedmioletnią dziewczynkę, która siedzi z mamą w basenie i pomaga jej podczas porodu, dotykając jej pleców.Leilani Rogers, wspominając to zdjęcie, powiedziała: "W ten poród zaangażowana była cała rodzina. To był piękny poród. Pełen pytań, miłości, podziwu. Ta fotografia uchwyciła to wszystko, a nawet dużo więcej. Ta dziewczynka tak spokojnie weszła do pokoju, w którym rodziła jej matka. Chciała pomóc. Później – już po porodzie – jej mama powiedziała, że bardzo cieszyła się, że miała córkę przy sobie. Była pod wrażeniem jej instynktu opiekuńczego."  

Leilani zwykle asystowała przy porodach naturalnych, ale kilka miesięcy temu mogła sfotografować poród przez cesarskie cięcie. Na pytanie, czy poród przez cesarskie cięcie traci na swojej magiczności, fotografka odpowiedziała: "Absolutnie nie! Sfotografowane chwile były tak samo piękne i fascynujące".


 

This OB let baby come so nice and slowly. I got such a great sequence of Sawyer's cesarean birth! <3

Posted by Leilani Rogers, Photographer on 24 listopada 2014


Leilani o swojej pracy powiedziała: "Udało mi się zatrzymać na fotografii moment, w którym dziecko bierze pierwszy oddech. W tym momencie ja straciłem oddech... z wrażenia. Widziałem, jak reagowały matki, gdy podawano im ich dzieci, gdy kładziono je na piersiach mam. Byłam wzruszona, gdy widziałem ojców i ich emocje. Byłam pod wrażeniem pracy personelu, który pomagał przy narodzinach szybko, sprawnie, tak by wszystko odbywało się bezpiecznie. To wszystko było takie piękne. W każdym aspekcie".
Swoimi fotografiami Leilani Rogers chce obalić mit, że porody są bolesne i brudne. "To nieprawda! W każdym momencie porodu, nawet tym najbardziej bolesnym, matki są niezaprzeczalnie silne i piękne".

Polecamy: Co sądzicie o fotografowaniu i filmowaniu porodu?

Źródło: babycenter.com
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy