mleko mamy produkuje przeciwciała i zmienia się kiedy dziecko jest chore
fot. Mallory Smothers/Facebook

Niesamowite! Zobacz, co ta mama uchwyciła na zdjęciu swojego mleka

Karmiąca matka opublikowała na Facebooku zdjęcie swojego odciągniętego mleka i wywołała ogromne poruszenie w społeczności mam. Zobacz, co udało jej się uchwycić na tym niezwykłym zdjęciu.
Karolina Stępniewska
mleko mamy produkuje przeciwciała i zmienia się kiedy dziecko jest chore
fot. Mallory Smothers/Facebook
Na zamieszczonym na Facebooku przez Mallory Smothers zdjęciu widzimy jej mleko odciągnięte w odstępie kilkunastu godzin – porcję wieczorną i poranną. Zdjęcie woreczków z odciągniętym pokarmem wywołało ogromne zamieszanie w Internecie i w krótkim czasie doczekało się ponad 70 tys. udostępnień. Co tak poruszyło internautów? Kolor pokarmu wyraźnie się różni, co zdaniem Smothers potwierdza tezę, że mleko matki dostosowuje się do potrzeb dziecka. Między jedną a drugą odciągniętą porcją mleka, córeczka kobiety rozchorowała się i zaczęła okazywać pierwsze objawy przeziębienia. Mama karmiła ją w nocy, a rano odkryła, że jej mleko zmieniło kolor!

To, co czyni tę historię jeszcze bardziej niezwykłą to fakt, że Mallory Smothers była świeżo po lekturze medycznego artykułu na temat leczniczych właściwości kobiecego mleka. W "Clinical and Translational Immunology"  przeczytała o wynikach badania naukowego z 2013 roku. Zdaniem naukowców organizm karmiącej kobiety reaguje na infekcje dziecka natychmiastową wzmożoną produkcją leukocytów. Jej mleko – co wyraźnie widać na zdjęciu – zdaje się potwierdzać tę tezę poza wszelkimi wątpliwościami. 

Swoje zdjęcie na Facebooku Mallory Smothers opatrzyła komentarzem: "Przeczytałam niedawno artykuł w medycznej prasie o tym, jak mleko mamy zmienia się, by sprostać potrzebom dziecka o wiele bardziej, niż tylko w kwestii zapotrzebowania kalorycznego. Według autora, kiedy dziecko ssie mleko mamy, wytwarza się próżnia, przez którą ślina dziecka dostaje się do sutka matki. Gruczoły sutkowe badają następnie zawartość śliny dziecka na zawartość bakterii i wirusów i jeśli odkryją coś nieprawidłowego (np. że dziecko jest chore albo walczy z infekcją), organizm mamy zmienia skład mleka, dostosowując je do patogenów dziecka i produkując odpowiednie przeciwciała odpornościowe".
 

So yall.. This is just cuckoo awesome-- I read an article from a medical journal not too long ago about how Mom's milk...

Posted by Mallory Smothers on 14 luty 2016
 
Zobaczcie, że mleko z prawej strony przypomina swoim wyglądem siarę – pierwsze po porodzie mleko matki, znane z tego, że zawiera dużą dawkę przeciwciał. Lekarze komentujący w internecie zdjęcie zamieszczone przez Mallory Smothers przyznają, że mleko rzeczywiście może się zmieniać w okresie choroby dziecka, a organizm kobiety może rozpoznać, że potomstwo właśnie choruje. 

"Niesamowite, co?! Ludzkie ciało nigdy nie przestaje mnie zadziwiać" – tak Smothers zakończyła swój post. Trudno się z tym nie zgodzić!
Redakcja poleca: Jak mama wcześniaka może zadbać o laktację?
Nawet jeśli wcześniak na początku życia nie może ssać piersi mamy, można – i warto! – zadbać o laktację. Dzięki temu, kiedy maleństwo będzie już silniejsze, jego mama będzie gotowa przystawić je do piersi i nakarmić. Karmienie piersią może się udać, ale dla sukcesu bardzo ważne będą pierwsze godziny i dni po porodzie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy