GRY
 
 

Facebook usunął zdjęcie zmarłego niemowlaka. Dlaczego nikt nie myśli o uczuciach jego mamy?!

Ktoś uznał, że zdjęcie zmarłego niemowlaka jest niestosowne i nie powinno znajdować się na Facebooku. Powinniśmy uszanować uczucia mamy dziecka!

Facebook usunął zdjęcie zmarłego niemowlaka
fot. Imelda Bell/RMB Photography
Maleńki Thomas miał zaledwie 9 tygodni, gdy zmarł. Mama chłopca postanowiła uczcić pamięć synka, biorąc udział w wyjątkowej sesji zdjęciowej po jego śmierci. Zamieściła na Facebooku efekty sesji – piękne, czarno-białe zdjęcie z synkiem, na którym chłopiec wygląda, jakby spał. Chciała w ten sposób pożegnać się z maleństwem. Niestety, ktoś uznał zdjęcie Danielle za niestosowne i zgłosił je do administracji Facebooka. Zdjęcie zostało usunięte.

Nie zdecydowałabym się na publikację takiego zdjęcia, to dla mnie zbyt intymne. Rozumiem jednak mamę, dla której taka sesja jest sposobem na poradzenie sobie ze stratą i pożegnaniem ukochanego dziecka. Dlaczego ktoś uznał to zdjęcie za niestosowne? Jestem pewna, że na Facebooku jest mnóstwo niedozwolonych treści, zawierających przemoc czy pornografię. Wiem, że zdjęcie nieżyjącego niemowlęcia na Facebooku jest kontrowersyjne, ale to terapia, jaką wybrała mama chłopca. Dla mnie to sytuacja, w której uczucia mamy są ważniejsze od własnego dyskomfortu.

Być może Facebook nie jest odpowiednim miejscem do przeżywania żałoby. Pamiętam przeglądanie rodzinnych albumów, w których można było znaleźć zdjęcia zmarłych krewnych. Pośmiertne fotografie były kiedyś czymś zupełnie normalnym, zmarli wyglądali na nich, jakby spali. Dziś coraz rzadziej korzystamy z papierowych albumów, zamiast tego publikujemy zdjęcia w Internecie. Być może za kilka lat nikogo nie będzie to dziwić czy oburzać, jednak teraz powinniśmy uszanować decyzję mamy, która zdecydowała się na taki krok. To z pewnością ogromna trauma i nie mamy prawa oceniać jej zachowania.

Prawdopodobnie zdecydowałabym się na taką sesję, ale nie zamieściłabym zdjęć w Internecie. A wy zrobiłybyście coś takiego?

Czytaj także: Jak zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej?
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Ocena (4 oceny)

4.0
Doładuj
Przeładuj