GRY
 
 

Jaki talent ma twoje dziecko? Sprawdź!

To naturalne, że myślisz czasem o tym, kim zostanie twoje dziecko. Chcesz dla niego jak najlepiej, więc uważnie je obserwuj. Po co? Żeby nie przegapić budzącego się talentu.

Aleksandra Sobieraj
Konsultacja: Julita Wojciechowska, psycholog
dziecko, dziewczynka, rysowanie, kredki

Jest taki pogląd, że większość dzieci rodzi się geniuszami, a rodzice przez pierwszych pięć lat życia tego geniuszu je pozbawiają. To prawda, że w tym czasie u dziecka rozwija się aż 50 proc. zdolności, które mogą ujawniać się w różnych sytuacjach. Twoja rola to jak najszybciej dostrzec talenty dziecka i dać mu szansę na ich rozwój: zapisać na dodatkowe zajęcia, lekcje gry na instrumencie, kursy językowe itp. Zwłaszcza jeśli chodzi o zdolności artystyczne, im wcześniej zacznie się je doskonalić, tym lepiej. Ale pod jednym warunkiem: dziecko będzie rozwijało je dla własnej, nie twojej przyjemności. A najlepiej na tym etapie rozwoju osiąga się to przez zabawę.

Zobacz też: 5 pytań o inteligencję dziecka

Jak rozpoznać talent dziecka?

Przyszłość twojego dziecka zależy od splotu okoliczności, mody, wpływu znajomych, ale też od ciebie – jeśli szybko i trafnie rozpoznasz jego zdolności.

Talent matematyczny. Zdolności matematyczne łatwo przegapić, bo dzieci, które je mają, w oczach ludzi uchodzą za mądre. Ma na to wpływ ich sposób rozumowania. Matematyczny umysł widzi przyczynę i skutek, potrafi też uogólniać. Jasno formułuje myśli i robi wszystko perfekcyjnie. Maluch lubi zadania, jest uparty w ich rozwiązywaniu (szuka nowych sposobów). Wcześnie interesuje się cyframi, wszystko liczy, rozumie pojęcia „mniejszy”, „większy”, dodaje, zna się na zegarze. Zwróć uwagę, którą rączką będzie posługiwać się dziecko. Zwykle jest to wyraźne w 5–6. roku życia. Większość geniuszy matematycznych była leworęczna.

Zobacz też: 7 zabaw matematycznych dla dziecka

Talent językowy. Maluch wcześnie nauczył się mówić pełnymi zdaniami, ma bogate słownictwo i doskonale rozumie, co się do niego mówi. Interesują go litery, szybko podejmuje próby czytania. Lubi słuchać bajek i opowiadać je. Jest dociekliwy, dużo wie na różne tematy, zauważa zasady, podobieństwa i różnice.

Talent muzyczny. Zapamiętuje piosenki, śpiewa bez fałszu, interesują go różne brzmienia, potrafi je imitować, a pod wpływem niektórych – nawet zapłakać. Umie się długo koncentrować, nie tylko na słuchaniu muzyki. Zainteresowanie wzbudzają w nim instrumenty muzyczne, często te bardziej oryginalne, np. okaryna, organy Hammonda. Próbuje na nich grać, ale obchodzi się z nimi delikatniej niż mniej muzykalne maluchy.

Zobacz też: Co daje dzieciom muzyka

Talent plastyczny. Rysują wszystkie dzieci, to typowa dla nich forma uzewnętrzniania tego, co czują. Ale niektóre radzą sobie z twórczością plastyczną znacznie lepiej. Wcześniej niż inne rysują samochód, który przypomina prawdziwe auto, domek jak z obrazka. Uzdolnione plastycznie maluchy mogą spędzać na rysowaniu, malowaniu, lepieniu dużo czasu. Są przy tym wrażliwe na estetykę otoczenia, wystrój wnętrza, widok za oknem, ubiór. Ale wcale nie muszą być porządnickie.

Talent twórczy. Lubi bawić się klockami, układankami, puzzlami, tworząc z nich nie tylko gotowe wzory, ale ciekawe kompozycje przestrzenne. Maluch ma rozwiniętą wyobraźnię, dużo rysuje, ale jego rysunki różnią się od dzieł przyszłego plastyka: są bardziej graficzne i świetnie oddają perspektywę.

Talent sportowy. Dziecko ma doskonałą koordynację ruchów. Jest wytrwałe w ćwiczeniach. Szybko pokonuje kolejne etapy rozwoju ruchowego, prędzej niż inne siada, raczkuje, chodzi. Jest dobrze zbudowane. Lubi spacery i wycieczki oraz rywalizację w grach i zabawach. Rozsadza go energia, a ruch jest mu potrzeby do dobrego samopoczucia.

Talent przywódczy. Chętnie podejmuje się nowych i trudnych zadań. Próbuje sam je rozwiązać, nie czekając na instrukcje mamy lub taty. Wymyśla zabawy i przydziela funkcje członkom rodziny, kieruje jej przebiegiem. Przewodnictwo sprawia mu radość i satysfakcję. Podporządkowuje sobie kolegów z piaskownicy i jest przez nich lubiany, ma poczucie humoru. Umie przekonać do swoich racji. Talent przywódczy idzie w parze ze zdolnościami sportowymi, dziecko lubi ruch.

Zobacz też, jak karmić dziecko, żeby było mądre

Redakcja poleca: A może nie każde dziecko ma talent? – odpowiada Dorota Zawadzka – film
Każdy rodzic marzy, by jego dziecko było uzdolnione i miało talent. A jak takiego talentu w dziecku nie widzi, to co? Zdaniem psycholożki Doroty Zawadzkiej to nie wina dziecka, tylko... rodzica. Dlaczego?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!