mama, niemowlę, karmienie butelką

Mleko na medal

Jeśli bobasek nie może pić twojego mleka, absolutnie nie podawaj mu krowiego. Maleństwo, które nie skończyło jeszcze roku, powinno pić mieszanki mleczne. Przeczytaj jakie.
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk
mama, niemowlę, karmienie butelką
Przez pierwsze miesiące życia dzidziuś, zajadając się wyłącznie mlekiem (twoim albo modyfikowaną mieszanką, lub tym i tym), czerpie z niego wszystkie składniki potrzebne do rozwoju. Maminy pokarm nie budzi wątpliwości – jest taki sam. Co innego mieszanki mleczne – bardzo się różnią od siebie. Stąd pewnie tyle pytań co do wyboru konkretnej. Odpowiadamy na najważniejsze.

Jakie mleko podać miesięcznemu dziecku?
Dla tak malutkiego dziecka sama nie wybieraj mleka. Porozmawiaj z pediatrą opiekującym się malcem. Podpowie ci, czy możesz podać mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci zdrowych, czy raczej np. dla alergików. Bo może być też tak, że malec nie ma objawów, jednak uczulenie ma ktoś w rodzinie (ty, mąż, starsze dziecko). Lekarz poleci wtedy mieszankę, która zapobiega rozwojowi alergii.

Czym mleko początkowe, dla najmłodszych, różni się od następnego?
Mleko początkowe, oznaczane cyfrą 1, jest przeznaczone dla najmłodszych dzieci, od urodzenia do końca szóstego miesiąca. Wprawdzie jego bazę stanowi mleko krowie, jednak bardzo mocno je zmodyfikowano – po to, by było jak najbardziej zbliżone składem do pokarmu mamy. Zostały w nim zmienione proporcje białek, węglowodanów, rodzaj tłuszczów, ilość witamin oraz składników mineralnych.
Dziecko po skończeniu sześciu miesięcy powinno pić mleko następne (czyli oznaczane cyfrą 2). Jego bazą też jest mleko krowie, również mocno zmienione, ale jednak w mniejszym stopniu niż mleko początkowe. Skład mieszanki następnej jest bardziej dostosowany do potrzeb starszego niemowlęcia. Zawiera ona więcej białka, a witaminy i składniki mineralne występują w niej w nieco innych proporcjach.

Moje dziecko nie ma alergii. Czy to wszystko jedno, jakie mleko modyfikowane mu podam?
Nie. Mieszanki dla niemowląt spełniają ostre normy ustalane przez europejskie komisje do spraw żywienia. Określają one, które składniki i w jakiej ilości muszą znaleźć się w mleku dla niemowląt, a jakich w nich być nie powinno. Są jednak też składniki, które mogą, ale nie muszą być dodane, np. prebiotyki, probiotyki, kwasy omega-3. Porozmawiaj z lekarzem, czy warto, by malec pił takie mleko.

Czy mogę zmienić mleko modyfikowane na innej firmy?
Jeśli to nie jest konieczne, lepiej tego nie robić. Dziecko szybko przyzwyczaja się do smaku określonej mieszanki, każda zmiana może być dla niego nieprzyjemna i spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. bóle brzucha, ulewania.


Co to jest mleko HA?
To mleko hypoalergiczne, dla dzieci, które są zagrożone alergią pokarmową (ale nie mają jeszcze jej objawów). Białko krowiego mleka zostało w nim częściowo zhydrolizowane, czyli poszatkowane, dzięki czemu rzadziej wywołuje reakcje alergiczne. Jeśli jednak maluszek jest zdrowy, to nie ma żadnej potrzeby podawania mu takiego mleka.

Mieszanki dla alergików nie są tak smaczne jak mleko modyfikowane. Czemu dziecko musi je pić?
Mleko modyfikowane swoją słodycz zawdzięcza obecności laktozy (cukier mleczny). Jeśli dziecko ma alergię na białko mleka krowiego i lekarz zalecił podawanie mieszanki mlekozastępczej, to nie ma wyjścia, malec musi ją pić. Niestety, hydroliza, której mleko jest poddawane, by straciło swoje właściwości uczulające, bardzo zmienia jego smak. Dziecko jednak szybko się do niego przyzwyczaja, zwłaszcza jeśli po jego wypiciu czuje się dobrze: nie boli je brzuszek. Modyfikowana mieszanka jest lekarstwem, malec dzięki niemu ma szansę wyrosnąć z alergii pokarmowej.

Czy dziecko, które jest uczulone na mleko krowie, może pić sojowe?
Tylko wtedy, jeśli przepisze mu to lekarz. Generalnie jednak nie zaleca się podawania w pierwszych sześciu miesiącach życia dzieciom uczulonym na białko mleka krowiego mieszanek sojowych. One również mogą spowodować uczulenie. Mieszanki sojowe są dobre dla malca, który nie toleruje laktozy, czyli cukru mlecznego (w soi go nie ma).

Maluchowi, który skończy rok, podawać mleko krowie czy lepiej modyfikowane?
Po skończeniu roku dziecko może już pić krowie mleko (o zawartości tłuszczu 3,2%, chyba że lekarz zaleci chude, czyli 2%). Oczywiście pod warunkiem, że nie ma alergii. Jednak większość pediatrów zaleca, by dziecko do końca trzeciego roku życia piło mleko modyfikowane, najlepiej typu junior (jest ono oznaczone cyfrą 3). Ma m.in. zmieniony rodzaj tłuszczu: zwierzęcy, normalnie występujący w krowim mleku, został częściowo zastąpiony roślinnym (z różnego rodzaju olejów). To o tyle ważne, że dzieci „zjadają” o wiele za dużo tłuszczów zwierzęcych, a za mało roślinnych. Mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci po pierwszym roku życia również wzbogacono żelazem, co jest istotne, bo dzieci w tym wieku często mają anemię, gdyż nie jedzą tylu nowych produktów (mięsa, ryb, warzyw) bogatych w żelazo, ile powinny.
mtj_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Ciąża donoszona – który to tydzień? [WIDEO]
Ciąża donoszona trwa 40 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Pamiętaj, że lekarze nigdy nie liczą ciąży w miesiącach – liczy się zawsze skończone tygodnie. Aby sprawdzić, czy ciąża jest donoszona, trzeba obliczyć wiek ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia.
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk

Pracuje w Klinice Pediatrii w Instytucie "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka".

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy