Pascal Brodnicki, zdrowa dieta, zdrowe jadłospisy dla dzieci, zdrowe menu dla dzieci, jadlospisy na weekend
fot. materiały prasowe

Co jemy w weekend?

Może coś zdrowego? Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia oraz Pascal Brodnicki polecają jadłospisy na weekendy z dzieckiem. Chcesz, by twoje dziecko jadło zdrowo? Nie wiesz, co i jak przygotować? Wypróbuj nasze menu.
Małgorzata Wódz
Pascal Brodnicki, zdrowa dieta, zdrowe jadłospisy dla dzieci, zdrowe menu dla dzieci, jadlospisy na weekend
fot. materiały prasowe
Polskie dzieci tyją na potęgę, dlatego w Instytucie Żywności i Żywienia powstał program „Zachowaj równowagę", w który zaangażował się Pascal Brodnicki. Jako znany ekspert kulinarny tłumaczy dzieciom, młodzieży a także ich rodzicom, na czym polega zdrowe odżywianie. Myślisz, że zdrowe odżywianie jest trudne? A może bardzo czasochłonne? Aby udowodnić, że wcale tak być nie musi, poprosiliśmy Hannę Stolińską, dietetyka z Instytutu Żywności i Żywienia o opracowanie zdrowych jadłospisów na dwa weekendowe dni. Sobota, niedziela, gdy nie musisz się nigdzie spieszyć, to dobry czas na eksperymenty w kuchni i przekonanie się, że zdrowe jedzenie nie musi być trudne i nudne. Dzięki zdrowej diecie twoje dziecko nie tylko uniknie problemów z nadwagą, ale też będzie cieszyć się dobrą formą formą. Co więcej - będzie spokojniejsze - bo nie od dziś wiadomo, jak bardzo jedzenie wpływa na zachowanie dziecka.

Zdrowe przepisy dla dzieci - komentarz eksperta

Dietetyk Hanna Stolińska z Instytutu Żywności i Żywienia: 
Najważniejszą zasadą prawidłowej diety dziecka jest urozmaicenie posiłków przy użyciu wszystkich grup produktów z piramidy żywienia. Przedstawione jadłospisy to jedynie przykład prawidłowego zbilansowania i urozmaicenia dziecięcego jadłospisu. Nie jest to indywidualne menu dla konkretnego malucha. Zaproponowane warzywa i owoce można zastępować innymi gatunkami w zależności od upodobań. Warto jednak  pamiętać, że w całodziennym menu powinny pojawić się zarówno te o barwie zielonej, żółtej, czerwonej i pomarańczowej (surowe i gotowane). To samo dotyczy produktów zbożowych - zamiennie należy stosować makaron, ryż, różne gatunki kasz i dań mącznychZdrowa, urozmaicona dieta wcale nie jest pracochłonna. Wszystko jest kwestią chęci i organizacji czasu. W dni wolne od pracy, przedszkola czy szkoły można pozwolić sobie na przygotowanie jeszcze nie wypróbowanych potraw. A poprzez wspólne zakupy i gotowanie uczymy dzieci zdrowych nawyków, poszerzamy ich kreatywność, fantazję oraz dbamy o nasze dobre relacje. Nie należy zapominać, że najlepszym miejscem na zjedzenie rodzinnego posiłku jest stół.
Redakcja poleca: Najważniejsze produkty w menu dziecka
Zobacz jakie produkty są niezbędne w diecie twojego dziecka.


Zdrowe przepisy: dzień pierwszy (kliknij w obrazek, aby go wydrukować)


zdrowe przepisyZdrowe przepisy: dzień drugi (kliknij w obrazek, aby go wydrukować)


zdrowe przepisyObejrzyj film: Pascal Brodnicki opowiada o najważniejszych zasadach zdrowej diety. 


Filmowy debiut Pascala Brodnickiego ma zwrócić uwagę na problem nadwagi i otyłości wśród dzieci. Aby temu zapobiec, wystarczy pamiętać o aktywności fizycznej i zdowym odżywianiu. Film powstał w ramach programu „Zachowaj równowagę", prowadzonego przez Instytut Żywności i Żywienia.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy